Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Skola demogrāfiskās situācijas bedrē

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Skolas Skola demogrāfiskās situācijas bedrē

2011. gada 15. februāris

Ja Latvijas izglītības sistēma tiek regulēta ar modeli „nauda seko skolēnam”, kādas pašvaldībai ir iespējas saglabāt izglītības iestādi, kura nonākusi demogrāfiskās situācijas bedrē? Statistika, kas ir tikai viens no realitātes interpretācijas veidiem, vēsta, ka nākamajos trīs gados vidusskolēnu skaits turpinās samazināties. Šogad mācības 10. klasē sāka 13 134 skolēni, savukārt absolvēs vidusskolu – 15 505. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) dati liecina, ka šā gada septembrī četras vidusskolas tiks reorganizētas par pamatskolām – Rīgas Igauņu vidusskola, Rīgas 90. vidusskola, Vandzenes vidusskola un Siguldas 2. vidusskola. Savukārt slēgtas divas vidusskolas – Rīgas M. Lomonosova krievu vidusskola un Rīgas 1. vakara (maiņu) vidusskola. Pēdējos divos gados Latvijā reorganizētas 106 un slēgtas 65 izglītības iestādes. Lielākoties izglītības iestādes tiek reorganizētas, vidusskolas pārveidojot par pamatskolām vai pamatskolas pievienojot vidusskolām. Kā ministrija secinājusi: izglītības iestāžu likvidācijas pamatojumi galvenokārt ir saistīti ar racionālu izglītības iestāžu telpu noslodzi un finanšu izlietojumu, kā arī nelielu izglītojamo skaitu. Vispārējā izglītībā finansēšanas principa „nauda seko skolēnam” ieviešanas dēļ jau 2009./2010. mācību gadā krietni samazinājās skolu skaits, kurās mācījās no 30 līdz 70 skolēniem, tādējādi nedaudz palielinājās vidējais klašu piepildījums. Šogad kopējais skolēnu skaits valstī no 1. līdz 12. klasei ir 216 307. Centrālās statistikas dati liecina, ka nākamajos trīs gados kopējais skolēnus skaits samazināsies, taču 2014./2015. gadā tas būs aptuveni tāds pats kā šogad. Ministrijas Komunikāciju nodaļas vadītāja Dace Jansone-Klasiņa informē: „Spriežot pēc dzimstības statistikas, nākas secināt, ka skolēnu skaits vidējā pakāpē nākamajos piecos gados samazināsies par aptuveni 45% (salīdzinot ar situāciju pirms 5 gadiem) un nākamajos 10 gados samazināsies vidēji par 30% attiecībā pret situāciju šobrīd, un pakāpeniski sasniegs pašreizējo līmeni pēc 2023. gada.”

 

Iespējas ir, jo naudu var sadalīt

 

Lauku un pilsētu skolu situācijas ir atšķirīgas. Pilsētās var apvienot skolas vai arī sadalīt mērķdotācijas, lai varētu pastāvēt skola, kurā samazinājies skolēnu skaits. Laukos, kur skolu ir mazāk, nav, no kā paņemt vajadzīgo naudu. Un tomēr: lai arī vienota modeļa skolas pastāvēšanas nodrošināšanai nav, ir skaidrs – skolas pastāvēšanu nosaka nauda.

Aizkraukles novada Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste metodiķe Staņislava Krieva atzīst: lai arī novada vidusskolās skolēnu skaits samazinās, nav iemesla pieņemt pārsteidzīgus lēmumus par skolu apvienošanu vai slēgšanu. „Gan domes vadītājs, gan Izglītības pārvaldes vadītāja mērķtiecīgi seko līdzi situācijai un iesaistās diskusijās ar skolām par tālākajiem attīstības variantiem. Pēc statistikas datiem redzam, ka Aizkraukles sākumskolās skolēnu skaits varētu pieaugt, tāpēc pārsteidzīgiem lēmumiem šeit tiešām nav vietas.” Tā kā Latvijas izglītība tiecas uz profesionālās izglītības sakārtošanu, iespējams, vispārizglītojošām vidusskolām tas varētu būt „krīzes moments”. Tam piekrīt arī S. Krieva, jo Aizkraukles arodvidusskola tiks pārveidota par kompetences centru. „Kvalitatīva arodskola tiešām varētu būt konkurents vidusposma skolām.” Taču skolas pašas ar savām iniciatīvām par speciālo programmu īstenošanu paplašina savu darbību. Aizkraukles sākumskolas īsteno speciālās izglītības programmas gan bērniem ar fiziskās, gan garīgās attīstības traucējumiem, kā arī programmas bērniem ar speciālām vajadzībām, kuri integrēti vispārējās pamatizglītības iestādē, un izglītojamajiem ar psihiskās attīstības aizturi un grūtībām mācībās, kuri integrēti vispārējās izglītības iestādē.

 

Iespēju nav, jo fiziski skolēnu nav un nebūs

 

Daugavpils novadā ir sešas vidusskolas. Izglītības pārvaldes vadītāja Irēna Bulaša atzīst, ka nākamā gada septembrī divās no vidusskolām vairs netiks uzņemti skolēni 10. klasē, tādējādi ļaujot dabiskā veidā tām kļūt par pamatskolām. „Demogrāfiskā situācija novadā nākamajiem septiņiem gadiem neuzrāda dzimstības pieaugumu, bet vidusskolēnu skaits strauji sarūk, tāpēc šis lēmums vienkārši bija jāpieņem. Esam izrēķinājuši, ka pie finansēšanas modeļa „nauda seko skolēnam” vidusskola var pastāvēt, ja 10., 11., 12. klasē vidēji katrā ir 16, 17 skolēni.” I. Bulaša uzsver, ka novadā ne tikai dzimstība samazinās, bet vairumā izbrauc ģimenes uz ārzemēm. „Ja kādreiz pelnīt iztiku ārpus valsts devās tikai vecāki, bērnus uzticot vecvecākiem, tad šinī mācību gadā novērojām, ka aizbrauc ģimenes.” Taču, domājot par skolēnu nokļūšanu nākotnē uz vidusskolām, I. Bulaša informē, ka pagastu pārvaldes jau rēķinās ar to un transporta problēmas ir atrisinātas jau šobrīd.

Rīgā līdz 2014. gadam paredzēts lemt 25 skolu likteni. Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane informēja, ka šīm „kritiskās zonas” skolām līdz 2013. gada beigām jāpierāda, kā tās varēs piesaistīt lielāku skolēnu skaitu. Lai skola „atmaksātos”, Rīgas Dome noteikusi, ka vidusskolas klasēs jābūt vismaz 25 skolēniem. Šobrīd galvaspilsētā, pēc departamenta datiem, ir 100 vidusskolas ar kopējo skolēnu skaitu 56 269.

Vita Pļaviņa, laikraksts "Izglītība un Kultūra"

Pilnu raksta versiju lasiet laikraksta „Izglītība un Kultūra” 10. februāra numurā.

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit