Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Kvalitatīva skolas mājaslapa – nepieciešamība 21. gadsimtā(8)

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Skolas Kvalitatīva skolas mājaslapa – ne...

2011. gada 18. aprīlis

Jau labu laiku mājaslapu izveide ir diezgan pašsaprotama, taču mūsdienās stāsts vairs nav tikai par to, ka mājaslapai jābūt, bet par to, ka tai jābūt labai. Bezpersoniskas un neērtas mājas lapas tiek izveidotas tūkstošiem vienā dienā, tomēr kāpēc pelnoši uzņēmumi uzskata, ka laba mājaslapa ir instruments, kas veicina organizācijas attīstību?

Uldis Pāvels, kompetences attīstības konsultāciju uzņēmuma „Energise” pārstāvis, Rīgas skolotājiem organizētajās metodiskajās dienās sacīja, ka skolas ir tikpat konservatīvas organizācijas kā bankas, taču neviena banka neatļautos publicēt tādas mājaslapas, kādas šobrīd ir skolām. Un galvenais arguments – tās neatšķiras viena no otras, lai arī cik efektīvs dizains būtu izveidots. Arī Katho Universitātes Beļģijā profesors Hugo Verkests uzsvēra, ka jābūt „acu kontaktam” ar skolu. Ja esam skolā, tas ir acu kontakts ar skolotāju, bet, apmeklējot mājaslapu, ieraugām savu skolu, kurā atspoguļojas tās pašas vērtības, ko iemieso skolas kolektīvs.  

Pašlaik skolu mājaslapas parasti veido un uztur informātikas skolotāji, kuriem tas ir brīvprātīgā piespiedu kārtā veicams uzdevums, jo bieži vien finansējums šādam darbam nav piešķirts. Taču nav tā, ka skolām nebūtu radošu un gudru pedagogu un skolēnu. Turklāt lielākoties skolām ir izstrādāti savi logo, iedibinātas tradīcijas, izveidotas foto galerijas – tikai viss ir kopā un izveidots vai nu kā atskaite kādam Eiropas Sociālā fonda projektam, vai kā novecojis stereotips par reklāmu – jo vairāk visa kā būs, jo labāki esam. Bet kur paliek mērķauditorija? Skolēns? Izglītības pakalpojumu pasūtītāji – vecāki?

Pirms diviem gadiem „TNS Latvija” veiktajā pētījumā (http://www.tns.lv/newsletters/2009/23/?category=tns23&id=MP_Interneta_lietosana) par interneta lietošanas paradumiem tika secināts, ka 87% jauniešu vecumā no 15 līdz 19 gadiem izmanto internetu, turklāt 66% to lieto izglītošanās nolūkos. Labākajā gadījumā skolas mājaslapā tiek publicēti noteikti mācību materiāli, tādēļ jāvaicā – kā mācīšanos skolas mājaslapā padarīt vēl mūsdienīgāku?

 

Funkcionalitāte, tīrs dizains un kvalitatīvs saturs

 

Linda Kimeiša ir mājaslapu izveides un apkalpošanas uzņēmuma „Efumo” līdzīpašniece. Veicot mājaslapu auditus, testēšanu un veidojot mājaslapu saturu, viņa secinājusi, ka tajās svarīgs ir tieši tas pats, kas biznesa mājaslapās: funkcionalitāte, tīrs dizains un kvalitatīvs saturs. „Es ļoti pozitīvi vērtēju informātikas skolotāju iniciatīvu un dalību skolu mājaslapu izveidē, tomēr kompetences trūkuma dēļ šīs mājaslapas gan funkcionāli, gan saturiski ir morāli novecojušas. Mēs katrs zinām, ka viens cilvēks nevar būt orķestris, pat mājaslapu izstrādātājkompānijās sistēmanalītiķis raksta mājaslapas specifikāciju, dizainers zīmē, programmētājs programmē utt., jo katrs no šiem speciālistiem ir kompetents savā jomā, kas ir ļoti atšķirīgas.”

Pēc vairāku skolu mājaslapu apskatīšanas L. Kimeiša secinājusi, ka tās ir „ārkārtīgi primitīvas, neinteresantas un nepievilcīgas”. „Interesanti ir tas, ka visās mājaslapās vērojamas vienas un tās pašas tendences – daudz sadaļu, skolotāju kopbilde u. c. Es ieteiktu visu šo informāciju pasniegt daudz mūsdienīgākā veidā. Līdzīga situācija ir arī mājaslapas dizainā – tas ir ārkārtīgi morāli novecojis.”

 

Mājaslapas kā skolu menedžeri

 

Lolita Zujeva, mārketinga un sabiedrisko attiecību uzņēmuma „Airport” īpašniece, uzsver, ka nereti uzņēmuma iedziļināšanās klienta biznesā un tas, kas ieraudzīts klienta biznesā, noved pie lielām pārmaiņām klienta svarīgākajos procesos: produktā, apkalpošanā vai pārdošanā. Saskatot un atzīstot atgriezenisko saiti, biznesā parādās citi rezultāti.

„Es domāju, ka attiecībā uz skolu mājaslapām jāsaprot, ka tas ir mūsdienīgs elektroniskās komunikācijas līdzeklis. Interneta lietotāju skaits pieaug, un internets ir tas līdzeklis, kur vispirms meklējam kādu informāciju, jo visos laikos lielākais fenomens ir laiks. Tā vienmēr trūks, un tāpēc komunikācija un patiesa informācija elektroniskā formātā šodien ir vērtība. Es domāju, ka, tāpat kā komercuzņēmumiem, arī skolu mājaslapām jākalpo kā menedžeriem. Mājaslapās ir jārod atbildes uz visiem jautājumiem, un tās nemitīgi jāuztur.

 

Vita Pļaviņa, laikraksts „Izglītība un Kultūra”

 

 

Pilnu raksta versiju lasiet laikraksta „Izglītība un Kultūra” 14.aprīļa numurā.

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

Andris, andris.gabranovs@riga.lv 18/04/2011 16:14
 

Kārtējais populisms un slēpta reklāma! Uz izglītības iestāžu budžeta reķina kārtējo reizi mēģināja nopelnīt!

Ivans Pētera dēls 18/04/2011 23:55
 

Tas nemaz nebūtu peļami, ja RD IKSD plānotu tuvākajā laikā noslēgt līgumu ar kādu mājaslapu izveides un apkalpošanas uzņēmumu, la Rīgas skolu mājaslapas nebūtu „ārkārtīgi primitīvas, neinteresantas un nepievilcīgas ... un informācija (tiktu) pasniegta daudz mūsdienīgākā veidā". Zviedrijā, piemēram, viena reģiona skolām tiek piedāvāts unikāls dizains, kas raksturo skolas piederību dotajam reģionam, un pilnvērtīga satura vadības sistēma (CMS). Skolēnu/skolotāju autorizācija, lai lejuplādētu mācību materiālus, ir pašsaprotama lieta. Vai katrai Rīgas skolai nepieciešams Moodle serveris - šaubos, bet pa vienam katrā priekšpilsētā noderētu.

v 19/04/2011 09:59
 

varbūt ir vērts izmantot skolas.lv piedāvāto platformu nevis katrai skolai veidot lapu no jauna, ja jau budžets ir ierobežots?

info 19/04/2011 13:59
 

skolas.lv projekts neveiksmīgs,jo apēda lielu naudu, bet neguva atsaucību no skolām, skolotājiem.

v 19/04/2011 15:44
 

drīzāk nevis neveiksmīgs, bet nepietiekami izmantots, manuprāt viens no galvenajiem skolas.lv trūkumiem ir tajā, ka skolai netiek dota sava vietnes adrese un lapa mājo zem garās adreses www.skolas.lv/.../.../ utt., bet tas nav tik sarežģīti lai to neatrisinātu. Tomēr lai skola atvērtu savu lapu tam viss ir gatavs un arī dizains pielāgojams, kāpēc gan neattīstīt šo platformu? Ja nemaldos skolas.lv izstrādes nākamajos posmos tiek plānota arī mācību materiālu datu bāze un sasaiste ar elektroniskiem sekmju uzskaites žurnāliem, tātad potenciāli ir lielāka iespēja integrēties un veidot vienotu skolu sociālo tīklu nekā katrai skolai attīstīt savu mājas lapu un ievietot tajā apmeklētājus interesējošus linkus uz ārējiem avotiem.

skolotāja 19/04/2011 17:17
 

Interesanti, vai portālam www.skolas.lv arī kāds ir veicis mājaslapas auditu un testēšanu ar mērķi uzzināt, kas būtu jādara, lai atsaucība no skolām un skolotājiem būtu ievērojami lielāka? Protams, tas ir visLatvijas projekts un Rīgas skolas ir tikai vienas no ... Pozitīvais piemērs - www.e-skola.lv mainījās, un mainījās uz augšu. Par www.skolas.lv grandiozajiem plāniem vēl pirms dažiem gadiem izsmeļoši un izskatāmi stāstīja vairākos semināros un dalīja materiālus (ja nekļūdos, mani ši informācija sasniedza apmeklējot "Vistas kursus")

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit