Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Sievietes pasaule mūzikā. Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2011, 3. - 17. marts

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Sievietes pasaule mūzikā. Latvija...

2011. gada 7. februāris

Šobrīd Latvijas Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas kompozīcijas klasē galvenokārt studē daiļā dzimuma pārstāves. Divas no tām - Laura Gustovska un Ieva Klingenberga savus jaunākos skaņdarbus festivālā Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2011 klausītāju vērtējumam piedāvās elektroakustiskās mūzikas koncertā Montage–Demontage.

Sievietes- komponistes mūzika klausītāja uztverē nereti paliek kā liriska un kaislīga pieskaršanās mūzikas pasaulei, kuras pamatā bieži vien ir dzejas rindas vai dziļi personisks pārdzīvojums kā visaptveroša domu un sajūtu pasaule skaņu toņkārtās. Emocionāla un jutekliska. Tāda tā plaši pasaulē izskanējusi Santas Ratnieces skaņdarbos Glittering Promenade ar pirmatskaņojumu Berlīnes Filhafmonijā un Alveoles Radio France Parīzē.
Briedums un nosvērtība strāvo Selgas Mences un Maijas Einfeldes kora un kamermūzikas partitūrās. Maija Einfelde, ar uzvaru starptautiskajā Barlova kompozīcijas konkursā ASV, kļūst par vienu no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas komponistiem. Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2011 aicina uz Einfeldes Alta koncerta pirmatskaņojumu..
Selgas Mences kora dziesmas skanējušas Ziemeļvalstu Dziesmu svētkos Norvēģijā un Latvijā, ASV un Kanādā. Ar komponistes skaņdarbiem Latvijas kori guvuši uzvaras starptautiskos konkursos. Šogad festivālā Latvijas jaunās mūzikas dienas 2011 gaidāms  Selgas Mences kameropusa Maldugunis flautai un klavierēm pirmatskaņojums.
Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2011 iepazīstina ar vairākām mūsdienu komponistēm un viņu skaņdarbiem. Koncertos dzirdēsim Marinas Gribinčikas Idea Fix, Indras Rišes  Sprīdi virs zemes, Solveigas Selgas-Timperes un Annas Veismanes Pastkartes Gundarim Ponem, Anitras Tumševicas L'air et la lumiere, Santas Bušs Transparen T un Anitas Miezes Ante Lucem.
Pirmo reizi komponistu savienības pastāvēšanas vēsturē tās priekšsēdētāja ir sieviete- komponiste Gundega Šmite. Gundega ir arī festivāla Latvijas Jaunās mūzikas dienas 2011 mākslinieciskā vadītāja un direktore. Komponiste studējusi Latvijas Mūzikas akadēmijā pie Pētera Plakida, sekojot dzīvesbiedram Imantam Mežaraupam, viņa aizceļo uz Ameriku, lai atkal atgrieztos mājās un par skaņdarbiem Atgriešanās un Atnākot saņemtu Pasaules Brīvo Latviešu Gada balvu mūzikā. Gundega Šmite savā mūzikā daudzveidīgi un emocionāli atklāj jaunās mūzikas krāsas. Opusā Herbst autore skaņās ietērpj Rainera Marijas Rilkes dzejoli. Piecu dziesmu ciklā Tierra De Luz, Cielo De Tierra ( Gaismas zeme, zemes debesis) viņa iedvesmojas no 20. gadsimta sākuma spāņu dzejnieka, pianista un komponista Frederiko Garsijas Lorkas dzejas, kas rakstīta pantos ar atkārtotu piedziedājumu. Skaņdarbā izmantoti arī franču dzejnieku Pola Verlēna un Pola Eliāra teksti. Tie ir darbi, kuru eksistences pamats slēpjas meditācijā, vērojuma krāsās, sapņos un vārdu atspulgos, iezīmējot meklējumus mūzikā kā bezgalīgu izziņas ceļu balss un instrumentālajā partitūrā. Opusa Klusums ir skaņa, kad dvēsele aizlido nosaukums  atvasināts no Noras Ikstenas prozas tekstiem. Pirms vairākiem gadiem opuss skanējis Jaunās mūzikas festivālā Arēna. Komponistes Gundegas Šmites vārds saistīts arī ar  principiālām pārmaiņām festivāla Latvijas Jaunās mūzikas dienas  organizācijā un koncepcijā.
Sapnis atgādināja milzīgu torni, kura nebeidzamie slāņi slējās augšup un izgaisa bezgalībā. Nebija ne griestu, ne pamata, ne sienu, ne atpakaļceļa. Toties bija tēmas, kas atkārtojās ar apbrīnojamu precizitāti. Hulio Kortāsars.


Tuvāka informācija par festivāla norisēm:
Gundega Šmite
Latvijas Komponistu savienības
valdes priekšsēdētāja
www.komponisti.lv/ljmd
26067277


Materiālu sagatavoja Ilona Brūvere

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit