Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Izstāde "Nonkonformisms grafikā 1944 – 1990"

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Izstāde ”Nonkonformisms grafikā 1...

2011. gada 28. marts

Ceturtdien, 31. martā Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja Izstāžu zālē Palasta ielā 4 tiks atklāta Latvijas Nacionālās bibliotēkas un muzeju un arhīvu sadarbības projekta izstāde „Nonkonformisms grafikā 1944 – 1990”.

Izstādē eksponēti restaurētie grafikas darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Latvijas Okupācijas muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Kara muzeja, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva kolekcijām.

Kopš 2009. gada Latvijas Nacionālā bibliotēka realizē Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta atbalstītu atmiņas institūciju sadarbības projektu „Latvijas padomju perioda nonkonformisma grafikas krājuma pilna saglabāšana un tai nepieciešamās materiāli tehniskās bāzes nodrošinājums”. Kopumā projekta gaitā restaurēti vairāk par trīs tūkstošiem grafikas darbu – zīmējumi, plakāti, estampi un ekslibri. Projekts ir īpašs ar to, ka tik plaša dažādu atmiņas institūciju sadarbība Latvijas mērogā ir unikāla tieši muzeju, bibliotēku un arhīvu darbības pamatprincipu atšķirības dēļ. Galvenais akcents projektā likts uz nonkonformisma grafikas saglabāšanu – gan restaurējot un konservējot grafikas mākslas darbus, gan digitalizējot un digitālās kopijas apvienojot nacionālā datu bāzē, kuru gaismas tīklā, sākot ar maiju, varēs aplūkot ikviens interesents.

Projekta izstādē būs skatāmi Māra Ārgaļa, Ādolfa Zārdiņa, Indriķa Zeberiņa, Ivara Poikāna, Lolitas Zikmanes, Māra Subača, Jura Dimitera, Ilmāra Blumberga, Kurta Fridrihsona, Alfeja Bromulta, Eduarda Sidraba un citu mākslinieku grafikas darbi no visu sadarbības partneru kolekcijām. Okupācijas muzeju pārstāv arī neprofesionāli autori, kuri tika izsūtīti uz Sibīriju un darbi tapuši tur. Latviju tie sasnieguši gan kā pastkartītes, gan kā vēstuļu daļas, no rokas rokā ceļojošas zīmītes un apzīmētas papīra lapiņas. Izstādē, kura būs apskatāma no 1. – 23. aprīlim, būs pārstāvēta tikai neliela daļa no restaurētajiem darbiem.

Nonkonformisms mākslas teorētiķu formulējumos nereti tiek traktēts kā samērā „izplūdis” termins, ko iespējams dažādi traktēt. Stāsta projekta eksperte, mākslas zinātniece Inta Pujāte: „Atlasot darbus, akcents tika likts uz grafiku, kurā nonkonformisms ir spēcīgāk izteikts: kas izpaužas formālajā risinājumā, sekojot Rietumu mākslas novitātēm, kā arī tematikā, kur tiek pausta padomju iekārtas kritika. Dažādos laika posmos, atkarībā no politiskās situācijas, šiem abiem momentiem ir atšķirīgas izpausmes. Plašākajā nozīmē Latvijas māksla ir nonkonformistiska pēc būtības, jo nostājas pretī sociālpolitiskajai situācijai.”

 „Interesanti, ka laikmeta dokumentālajās liecībās nav iespējams atrast apliecinājumu nonkonformistiskam viedoklim – dokumentos pretruna „mākslinieks – sistēma” neparādās, tas viss notiek mājās, virtuvē, kā arī – izpaužas darbos,” stāsta projekta eksperte, vēsturniece Iveta Šķiņķe. „Mākslas darbs pats par sevi ir nonkonformistiskās idejas paudējs, taču jelkādu pierādījumu dokumentos atrast ir neiespējami.”

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā projektā iesaistīta visa Restaurācijas nodaļa, jo projekta ietvaros restaurēti ne tikai bibliotēkas, bet arī Latvijas Kara muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja un Cēsu Vēstures un mākslas muzeja grafikas darbi.

 

 Izstādes plakāts (3.06 MB)


Informāciju sagatavoja:

Ilze Egle

Sabiedrisko attiecību vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
K.Barona 14, LV1423, Rīga
Tālr. 67365255, Mob.tālr. 29274845
ilze.egle@lnb.lv     www.lnb.lv

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit