Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Arheologa un kultūrvēsturnieka Jura Urtāna aerofotogrāfiju izstāde „Rīgas Daugava skatā no putna lidojuma” Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Arheologa un kultūrvēsturnieka Ju...

2011. gada 28. marts

Jura Urtāna aerofotogrāfiju izstāde „Rīgas Daugava skatā no putna lidojuma” apskatāma Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zāles Balkona galerijā no 30. marta.

Viena no arheologa un kultūrvēsturnieka Jura Urtāna darbības sfērām ir aerālā arheoloģija un aerālā fotogrāfija. Lidmašīnā viņš aplidojis visus Latvijas novadus, iegūtos attēlus izmantojis kultūrvēsturiskās vides monitoringam, grāmatu ilustrēšanai, veidojis fotoizstādes. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā eksponētajos darbos izstādē „Rīgas Daugava skatā no putna lidojuma” būs redzami Rīgas un Pierīgas kultūrvēsturiskie pieminekļi, kas ieņem izcilu vietu Latvijas arheoloģijā, arhitektūrā un pilsētbūvniecībā – Vecrīga, Daugavgrīvas cietoksnis, Doles sala, Daugmale, u.c.. Izstāde top Jura Urtāna sadarbībā ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Arheoloģijas nodaļu un tās vadītāju – arheologu Andri Celmiņu.

Arheologs un kultūrvēsturnieks Juris Tālivaldis Urtāns dzimis 1952. gada 15. decembrī Madonā. Pirmās iemaņas arheoloģijā jau bērnībā guva vecāku – mātes Stefanijas (vēsturnieces, skolotājas) un tēva Vladislava (arheologa, muzeju darbinieka) vadībā. 1970. gadā J. T. Urtāns beidza Rīgas 49. vidusskolu, 1975. gadā – LU Vēstures un filozofijas fakultāti. 1988. gadā aizstāvēja vēstures zinātņu kandidāta grādu PSRS Arheoloģijas institūta Ļeņingradas nodaļā (tēma : Senās kulta vietas Latvijā), 1992. gadā Latvijā nostrificējies, kļūstot par vēstures doktoru (Dr. hist.), 1998. gadā ieguva mākslas zinātņu habilitētā doktora grādu – Dr. habil. art. (tēma : Arheoloģiskais piemineklis kā kultūrvēsturiskais fenomens).

1975. gadā J. T. Urtāns sāka strādāt Kultūras pieminekļu pētniecības padomē par Arheoloģijas pieminekļu nodaļas vadītāju. 1988.-2008. gadā bija Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāja vietnieks, Arheoloģijas centra vadītājs, inspekcijas vadītāja padomnieks, patlaban – Kultūras mantojuma politikas daļas eksperts. Veicis plašus arheoloģisko pieminekļu apzināšanas darbus visos Latvijas novados, kopš 1973. gada vadīja izrakumus dažādu laikmetu un veida pieminekļos. Par pētījumu rezultātiem ar referātiem uzstājies Latvijā un 10 ārvalstīs. Nozīmīgu vietu J. T. Urtāna radošajā dzīvē ieņem pedagoģiskā darbība – 1998. gadā viņš kļuva par Latvijas Kultūras akadēmijas profesoru kultūras vēsturē un teorijā. Bez tam J. T. Urtāns lasījis lekcijas Latvijas Universitātē, Latvijas Mākslas akadēmijā, Rēzeknes augstskolā u.c.

J. T. Urtāns ir pāri par 1250 publikāciju autors. To skaitā 38 grāmatas (septiņas monogrāfijas) un ap 200 zinātniskie raksti. Pētīto tēmu lokā ir senās kulta vietas un pilskalni, arheoloģijas un folkloras mijiedarbība, kā arī citi jautājumi. Bez tam J. T. Urtāns piedalījies distancētās arheoloģiskās pētniecības metožu ieviešanā Latvijā un zemūdens arheoloģijas izstrādnēs gan iekšzemes ūdeņos, gan Baltijas jūrā. 2009. gadā ievēlēts par Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekli, ir vairāku Latvijas un starptautisko profesionālo organizāciju biedrs un valdes loceklis.

Izstādes atklāšana – 29. martā plkst. 16.00

 

Informāciju sagatavoja:

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Arheoloģijas nodaļa

 

Informāciju nosūtīja:
Ingrīda Lukašēviča
Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tel. 67356680; 29129052
E-pasts: lukasevica@rigamuz.lv
www.rigamuz.lv

 

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit