Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Vērienīgākā dekoratīvi lietišķās mākslas izstāde Rīgas mākslas telpā

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Vērienīgākā dekoratīvi lietišķās ...

2011. gada 29. aprīlis

Līdz 15. jūlijam Rīgas pilsētas izstāžu zālē „Rīgas mākslas telpa” apskatāma pirmā vērienīgākā dekoratīvi lietišķās mākslas izstāde „Dekoratīvi lietišķā māksla Latvijā 1960-1990 no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma”. Izstādē redzami vairāk nekā 500 mākslas darbi, kas tapuši 20. gadsimta 60.-80. gados – tekstilijas, keramika, metālmākslas, ādas un stikla mākslas, kā arī dekoratīvās kokapstrādes eksponāti.

„Posms no 1960. līdz 1991. gadam dekoratīvi lietišķās mākslas attīstībai Latvijā bija uzplaukuma laiks. Dekoratīvi lietišķā māksla dzima, veidojās un attīstījās ciešā saistībā ar padomju perioda arhitektūru, interjeriem, vidi. Radās unikālas, profesionāli spēcīgas un paliekošas vērtības, par šo radošumu jāpateicas dažādu paaudžu māksliniekiem.

Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) kolekcijas dekoratīvi lietišķās mākslas darbi tik plašā apjomā tiek izstādīti pirmo reizi. Tas ir unikāli un nozīmīgi gan visai mūsu sabiedrībai, gan pašiem māksliniekiem – darbu veidotājiem. Daudzi mākslinieki 21.gadsimtā savu daiļrades izteiksmes stilu ir pilnībā mainījuši, vēl citi šodien darbojas citās mākslas jomās vai no mākslas sfēras ekonomisku apsvērumu un valsts atbalsta trūkuma dēļ ir aizgājuši. 

Izstādes mērķisir iepazīstināt skatītājus ar LMS dekoratīvi lietišķās mākslas kolekciju (bijusī LPSR Mākslas fonda kolekcija), uzsverot tās daudzveidību, bagātību un unikālo vērtību sabiedrībā. Tāpat mērķis ir rosināt LMS kolekciju izvērtēt un saskatīt lietišķās mākslas nozaru tradīciju pārmantojamības aspektus šodien, 21. gadsimtā. Lai arī padomju laikā radītie mākslas darbi mūsdienās nepamatoti tiek uzskatīti par vecmodīgiem un neinteresantiem, ekspozīcija apliecina mākslinieku profesionālo prasmi, domu un ideju atraisītību,kas dekoratīvi lietišķajai mākslai toreiz nodrošināja strauju uzplaukumu, publikas mīlestību un apbrīnu, bet mūsdienās – stabilu pēctecību,” norāda Mag. Art. Velta Raudzepa, mākslas zinātniece.

„Izstādi strukturē gadalaiku tēma, kas Latvijas dekoratīvi lietišķajā mākslā ir bieži sastopama un cieši savijusies ne vien ar dabas motīviem un lauku darbiem, bet ar rakstu zīmēm, ko mākslinieki nereti pielieto. Īpašās senās zīmes, kas ir vizuāli dekoratīvas, ienes kosmoloģisku telpu daudzu darbu tēlainajā struktūrā, vienlaikus ar savu filozofisko vispārinājumu, neikdienišķumu un moderno interpretāciju tās sasaucas ar pasaules mākslas abstraktajām tendencēm,” stāsta Inga Šteimane, izstādes kuratore.

„Tā nebūtu kļūda, ja šīs izstādes tapšanas procesu, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, nosauktu par „Saulcerītes modināšanu” (izstādē apskatāmā Ingas Skujiņas gobelēna vizuālā ietekmē).

Mums ir dota unikāla iespēja redzēt mākslas darbus, kuri ilgus gadus ir nogulējuši fondu plauktos un pēc izstādes tur arī atgriezīsies. Šie ir arī VIŅU Svētki, jo tiem ir dota iespēja atkal uzmirdzēt,” nepalaist garām šo brīdi aicina Mārtiņš Heimrāts, LMS prezidents, kurš veidojis izstādes telpu.

Izstādē apskatāmi daudzu zināmu un iecienītu mākslinieku darbi: Rūdolfs Heimrāts, Milda Klēbaha, Georgs Barkāns, Ruta Bogustova, Edīte Pauls -Vīgnere, Aija Baumane, Lilita Postaža, Lija Rage, Egils Rozenbergs, Viesturs Bērziņš, Ērika Iltnere, Laima Kaugure, Pēteris Martinsons, Ausma Žūriņa, Margita Melnalksne, Rita Einberga, Violeta Jātniece, Izabella Krolle, Ilda Sīlis, Maija Katvare, Anda Līce, Anatolijs Vanags, Jānis Poļaks, Arnis Lapsiņš, Ēriks Rubenis, Visvaldis Budze, Silvija Auere, Levons Agadžanjans, Džems Bodnieks, Juris Gagainis, Juris Dunovskis, Olģerts Keterliņš, Raimonds Rinkēvičs, Vera Cepurīte, Astrīda Siltuma, Helēna Lauva, Ingrīda Preisa, u.c.

Izstāde „Dekoratīvi lietišķā māksla Latvijā 1960 – 1990 no Latvijas Mākslinieku savienības krājuma” atvērta no 22.aprīļa līdz 15.jūlijam.

Ieejas maksa – Ls 2, skolēniem, studentiem, pensionāriem, kā arī izstādē aplūkojamo darbu autoriem – Ls 1.

Rīgas pilsētas izstāžu zāles „Rīgas mākslas telpa” darba laiks otrdienās-svētdienās 11-18. Slēgts – pirmdienās.

Papildu informācija: Anna Audere, SIA Rīgas nami, Pasākumu centru pārvalde Pārdošanas speciāliste, tālr. +371 67181328, mob. +371 27800951, e-pasts Anna.Audere@riga.lv

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit