Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

4. maija Latvijas filmu maratona laikā iznāk grāmata ”Inscenējumu realitāte. Latvijas aktierkino vēsture”

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi 4. maija Latvijas filmu maratona ...

2011. gada 2. maijs

2011. gada 4. maijā kinoteātrī Rīga atvēršanas svētkus piedzīvo aizraujošs un fundamentāls pētījums Latvijas kinokultūrā – sērijā Kino Rakstu bibliotēka izdots apjomīgs darbs par Latvijas aktierkino vēsturi. Iepriekšējais šāda līmeņa izdevums tapis pirms vairāk nekā divdesmit gadiem un bija tematiski un ideoloģiski ierobežots, kā to rāda nosaukums Padomju Latvijas kinomāksla (1989, autoru kolektīvs), savukārt jaunā grāmata aptver visu Latvijas kinovēsturi – no 1920. gada, kad uz ekrāniem iznāca pirmā Latvijā inscenētā filma Es karā aiziedams (režisors Vilis Segliņš), līdz 2010. gadam, kad Latvijas Republikas Saeima pieņēma Filmu likumu.

Grāmatas iniciatore, zinātniskā redaktore un apjomīgas teksta daļas autore ir kinozinātniece Inga Pērkone, autoru kolektīvā ietilpst kinozinātņu maģistre Zane Balčus, Latvijas Kultūras akadēmijas doktorante Agnese Surkova un audiovizuālās kultūras bakalaure Beāte Vītola, grāmatas redaktore – žurnāla Kino Raksti un grāmatu sērijas Kino Rakstu bibliotēka redaktore Kristīne Matīsa.

Monogrāfija Inscenējumu realitāte. Latvijas aktierkino vēsture piedāvā atšķirīgu un novatorisku skatījumu uz nacionālās kinomākslas attīstību, turklāt aizskar arī līdz šim nepētītas jomas. Grāmatu ievada Ingas Pērkones sadaļa par 20. gadsimta 20.-40. gadu periodu, turpinājumā – Latvijas klasiskā kino politiski ekonomiskā sistēma, cenzūra un estētika, ietverot hronoloģisko dalījumu (pēckara gadi, atjaunotne, industrija) un žanrisko daudzveidību (kriminālfilmas, etnogrāfija, melodrāmas, Jāņa Streiča daiļrade). Zane Balčus analizējusi Latvijas aktierkino vēlākos laikus – Latvijas kino sistēmu atjaunotās neatkarības laikā un filmu tematiskās un stilistiskās iezīmes. Grāmatu papildina pētījumi par padomju laika kinorepertuāru Latvijā (Beāte Vītola), ceļojošā kino sistēmu (Zane Balčus) un filmu uzņemšanas tehnoloģijām (Agnese Surkova), noslēgumā praktiska informācija – kinoterminu skaidrojošā vārdnīca ar tulkojumiem angļu, krievu, franču, vācu valodā un līdz šim pilnīgākā un apjomīgākā Latvijas aktierkino filmogrāfija (1920-2010), kas tapusi ar Rīgas Kino muzeja un daudzu Latvijas kinocilvēku palīdzību.

Monogrāfija Inscenējumu realitāte. Latvijas aktierkino vēsture publicēta ar Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centra Zinātniskās padomes 2010. gada 4. novembra lēmumu, grāmatu recenzējušas mākslas zinātņu doktores Rūta Muktupāvela un Ieva Struka. Manuskripta tapšanai saņemts atbalsts no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta EEA grants palīdzību, grāmatas izdošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts. Grāmatu izdod apgāds Mansards sērijā Kino Rakstu bibliotēka, tā aizsākta 2009. gadā ar bilingvālu izdevumu – kinokritiķa Dmitrija Ranceva Kinotācijas latviešu un krievu valodā, sēriju turpinās dokumentālā kino klasiķa Herca Franka grāmata Uz sliekšņa atskaties 2011. gada rudenī.

Grāmatas atvēršanas svētki – 2011. gada 4. maijā pulksten 13:00 kinoteātra Rīga Mazajā zālē Latvijas filmu maratona ietvaros, programmā arī unikālas filmas seanss – 70 gadu jubileju šogad svin „pirmā padomju Latvijas filma” Kaugurieši (1941, režisors Voldemārs Pūce). Filmas izrādīšana sadarbībā ar Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu.

 

Vairāk informācijas:
par grāmatu – Inga Pērkone 29159389,
par Latvijas filmu maratonu – Kristīne Zvirbule (NKC, 67358879, 26112259)

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit