Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Savu 90. dzimšanas dienu brāļi Kokari svin pie virsdiriģentu pults Mežaparka Lielajā estrādē, Rīgas svētku 810 lielkoncertā!

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Savu 90. dzimšanas dienu brāļi Ko...

2011. gada 19. jūlijs

20. augustā plkst. 20.00 Mežaparka Lielajā estrādē Rīgas kultūras iestāžu apvienība aicina uz vērienīgu lielkoncertu, kas piedāvā klasisko Dziesmu svētku repertuāru un 9 komponistu un diriģentu tandēmu populāru dziesmu programmas, kuras publika jau iemīļojusi, tās klausoties un dziedot vairākās paaudzēs. Tie ir skaņdarbi, kas kļuvuši par leģendām. Par leģendām kļuvušas ne vien dziesmas, bet arī komponisti, diriģenti, kori, dziedātāji un dejotāji, kas pieder Rīgas dziesmu un deju meistaru cunftei. Rīga ir meistaru pilsēta, norāda svētku lielkoncerta režisors Uģis Brikmanis, apvienojot lielkoncertā gan kora dziedājumu, gan dejotāju meistarību un bagātīgu vizuālo ekrāna materiālu.

Šogad savu deviņdesmito dzimšanas dienu svin divi izcili meistari- diriģenti, kas vairākās dziedātāju paaudzēs iekarojuši gan klausītāju, gan kolēģu atzinību – maestro Imants Kokars un maestro Gido Kokars. Mūzikas pedagogi, izcilu mūzikas kolektīvu dibinātāji, dvīņubrāļi Imants un Gido Kokari dzimuši 1921. gadā Gulbenē. Bērnību diriģenti pavada Vecgulbenes pagasta Avotiņos. Vecāki ir lauku cilvēki, brāļu pirmie iespaidi saistīti ar mūziku – tēvs spēlē klarneti, mātei patīk dziedāt. Imants atceras: Mēs jau kopš bērnības bijām nodevušies mūzikai. Bērnībā mums bija brāļu Kokaru vokālais kvartets, orķestris un kapela. Ozolkalna pamatskolā zēni darbojas korī un orķestrī. Mācības turpinās Cēsu, Jelgavas un Rēzeknes Skolotāju institūtā. Tautas konservatorijā Imants apgūst trompetes spēli, spēlē klarneti Jelgavas mūzikas skolā, Rēzeknes Mūzikas skolā apgūst vijoli.

Karš izjauc brāļu tālākos dzīves plānus, līdz viņi atkal tiekas Cēsīs, kur Imants Kokars studē Cēsu Skolotāju institūtā, vada jaukto kori, studijas apvienojot ar mācībām Cēsu mūzikas vidusskolā. Viņš ir arī Cēsu rajona pūtēju orķestra virsdiriģents.

Gido Kokars izglītību turpina Cēsu Mūzikas vidusskolas kordiriģentu nodaļā un strādā par dziedāšanas skolotāju. 1950. gadā Cēsu Skolotāju institūta koris iegūst pirmo vietu Dziesmu svētku Dziesmu karos. Tur pirmoreiz izskan talantīgo diriģentu – brāļu Kokaru vārds. Teodors Kalniņš rosina Imantu iestāties Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā. Pēc Kalniņa aicinājuma jaunais diriģents strādā par kormeistaru Latvijas Radio korī. Interese par mūziku no jauna saved brāļus kopā – abi Rīgā mācās vienā augstskolā, vienā fakultātē, vienā nodaļā un vienā kursā. Gido kļūst par Jāņa Ozoliņa audzēkni, Imantu Kokaru uzņem Mendeļa Baša klasē. Mācības augstskolā brāļi Kokari savieno ar darbu Rīgas Pedagoģiskajā institūtā un dibina savus pirmos korus. Kopš sešdesmitajiem gadiem brāļi Kokari ir Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas pasniedzēji, profesori un kopš 1990. gada – Zinātniskās padomes locekļi.

1969. gadā maestro Imants Kokars dibina Rīgas kamerkori AVE SOL un kļūst par tā galveno diriģentu un māksliniecisko vadītāju. AVE SOL guvis panākumus Dziesmu svētku Dziesmu karos, kori raksturo aktīva koncertdarbība visā pasaulē. 2000. gadā AVE SOL māksliniecisko vadību maestro uztic dēlam – Uldim Kokaram. Maestro Imants Kokars vadījis arī korus DZIEDONIS un BEVERĪNA, ir skolotāju koru un studentu kustības Gaudeamus, kā arī Kamerkoru festivāla dibinātājs Latvijā un Starptautiskā kamerkoru festivāla iniciators. Arī Baltijas un Ziemeļvalstu Dziesmu svētki ir Imanta Kokara lolojums, viņš bijis pieprasīts starptautisku kora festivālu žūrijas loceklis.

Gido Kokars ir skolotāju kora DAINA dibinātājs, ilggadējs kora DAILE vadītājs, gaidīts svētku viesdiriģents Zviedrijā, Vācijā, Itālijā un Čehijā. Arī viņš, tāpat kā brālis, ieguvis godpilno virsdiriģenta statusu astoņos Dziesmu svētkos. Imants Kokars un Gido Kokars apbalvoti ar Triju Zvaigžņu ordeni un ir Latvijas Lielās mūzikas balvas ieguvēji.

Ar savu  daudzšķautņaino talantu un pārliecinošo personības pievilcību brāļi spējuši radošam darbam rosināt visus Latvijas kordziedātājus, kā arī nest Latvijas vārdu pasaulē. Mēs dziedam, lai Dziesmā atrastu garīgo brīvību un dvēseles līdzsvaru, lai paceltos pāri ikdienas rūpēm, norāda Imants Kokars. Kopkorī slēpjas latviešu tautas dzīvais gars, tas ir  latvietības skaņu cietoksnis.

Savā 90. dzimšanas dienā maestro Imants un Gido Kokari lielkoncertā Rīgai 810- MEISTARS. DZIESMA LEĢENDA, stāsies kopkora priekšā. Imants Kokars diriģēs Raimonda Paula dziesmu Manai dzimtenei. Gido Kokars kāps uz virsdiriģentu podesta ar Zigmara Liepiņa Svētī debesīs šo zemi.

Komponists Mārtiņš Brauns sarakstījis veltījumu brāļiem Kokariem – sasauksmes dziesmu BRĀLI, kas lielkoncerta programmā iekļauta kopkora izpildījumā.

BRĀLI, šais svētkos dziedāsim visi kopā!

Piedāvā Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība

 

Biļetes "Biļešu Paradīzes" kasēs

Ilona Brūvere
Rīgas  pašvaldības kultūras  iestāžu apvienības
Mediju  un komunikācijas projektu vadītāja
Tālruņi: 67037086, 26440907

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit