Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Izstādi „Ars viva 2011/2012 – Valoda” Rīgas mākslas telpā atklāj unikāls skaņdarbs – performance Latvijas labāko mūziķu iestudējumā

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Izstādi „Ars viva 2011/2012 – Val...

2012. gada 20. februāris

Piektdien, 17. februārī, Rīgas mākslas telpā atklāja laikmetīgās mākslas izstādi „Ars viva 2011/2012 – Valoda”. Izstādes mākslinieki ir Vācijas laikmetīgās mākslas balvas „Ars viva 2011/2012 – Valoda” laureāti Eriks Bingers, Filips Goldbahs, Jirgens Štāks. Izstādes kuratore ir Rīgas mākslas telpas kuratore Inga Šteimane.

Erika Bingera “Variācijas par Keisija un Finča tēmu” var dēvēt par veltījumu iestrēgušiem buramvārdiem. Piektdien „Ars viva 2011/2012 – Valoda” atklāšanā Rīgas mākslas telpā to dzirdēsim izcilu Latvijas mūziķu izpildījumā – perkusionists Rihards Zaļupe, saksofonists Oskars Petrauskis, pianists Raimonds Petrauskis, ģitārists Kaspars Zemītis, trompetists Andris Ābelīte, vokālisti Inga Rozentāle, Kristīne Barkovska un Kārlis Rūtentāls, basģitārists Edvīns Ozols. Performances ierakstu Latvijas mākslinieku izpildījumā varēs vērot videoinstalācijā visu izstādes laiku.

Eriks Bingers savas “Variācijas par Keisija un Finča tēmu” skaidro atraktīvi: „Reiz mans CD atskaņotājs saniķojās un dziesmas fragmentā, kas nemitīgi atkārtojās, pēkšņi pamanīju dziļāku jēgu. Dziesmu vārdi parasti kļūst par „buramvārdiem”, ko klausītājs gribot negribot dzied līdzi. Atkārtojums manā uztverē lieliski atspoguļoja, kā mūzika pārvērš klausītāju mehāniskā rotaļlietā. Es nospriedu, ka būtu interesanti likt veselam ansamblim tā „lēkāt”. Turklāt šī Keisija un Finča dziesma kļūst par hedonistisku himnu ar saviem a-ha, a-ha un „that's the way I like it...”.

Vācijas laikmetīgās mākslas balva „Ars viva” tiek pasniegta piecdesmit astoto reizi. Tā vērtē jaunus māksliniekus (līdz 35), kas dzīvo un strādā Vācijā, katru gadu nosakot balvas tematisko virsrakstu. Prestižo balvu pasniedz Vācijas Ekonomikas Mākslas un kultūras asociācija (Kulturkreis der deutschen Wirtschaft), kuras vēsture ir mērķtiecīgām mākslas mecenātisma tradīcijām bagāta. Balvas ietvaros laureāti saņem naudas prēmiju (5000 eiro katrs), trīs izstādes un katalogu, kas reprezentē viņu darbību.

2011. gada „Ars viva” balvas tematiskais virsraksts ir „Valoda” un tas akcentē gan mākslu kā valodu, gan dažādu tekstu un mākslas mijiedarbību. SIA „Rīgas nami” Rīgas pilsētas izstāžu zāle „Rīgas mākslas telpa” ir „Ars viva 2011/2012 – Sprache / Language” ārzemju partneris. Vācijā „Ars viva 2011/2012 – Sprache / Language” izstāde notika Folkwang muzejā Esenē (09.10.2011.–15.01.2012.), kuratore Sabīne Marija Šmita, un notiks Modernās mākslas muzejā Weserburg Brēmenē, kurators Pīters Frīze (23.06.2012.–20.09.2012.).

„Ars viva 2011/2012 – Sprache/Language” laureāti

Ēriks Bingers (Erik Bünger) ir dzimis 1976. gadā Vekšē (Växjö), Zviedrijā. Studējis kompozīciju un elektroakustisko kompozīciju Stokholmas Karaliskajā mūzikas koledžā (Kungliga Musikhögskolan) un Berlīnes Mākslu Universitātē (Universität der Künste). Savos darbos, kas veidoti kā lekcijas, performances, video un instalācijas, Ēriks Bungers izmanto jau esošus muzikālus darbus, tekstu ierakstus, videoklipus un filmas. Mākslinieks pēta, kā populārā mūzika un vizuālā kultūra izmanto valodu, komentējot un veidojot jaunus kontekstus. Savās valodas studijās viņš balstās uz runātu vārdu, uz cilvēka balsi.

Filips Goldbahs (Philipp Goldbach) ir dzimis 1978. gadā Ķelnē, studējis mediju mākslu Ķelnes Mediju mākslas augstskolā (Kunsthochschule für Medien Köln), kā arī mākslas vēsturi, socioloģiju un filozofiju Ķelnes Universitātē (Universität Köln). Viņa darbu centrā ir valoda kā komunikācijas instruments. Filipa Goldbaha fotogrāfiju sērijā Tāfeļu attēli (Tafelbilder) redzamas slavenu auditoriju – Universitāšu un Institūtu – tāfeles, uz kurām krājas krīta pēdas no reiz rakstītiem, bet izzudušiem tekstiem. Mākslinieks pēta dažādos veidus, kā rodas teksts, teksta zīmes un kā tās tiek reproducētas, izmantojot fototehniku un personīgo rokrakstu, pārrakstot, piemēram, filosofijas sacerējumus vai 19. gadsimta ceļojumu aprakstus.

Jirgens Štāks (Juergen Staack) ir dzimis 1978. gadā Brandenburgas apgabalā, bijušajā Austrumvācijā. Mācījies pie Tomasa Rufa (Thomas Ruff) Diseldorfas Mākslas akadēmijā. Savos darbos Štāks arvien atgriežas pie fotogrāfijas iespēju robežām. Viņa konceptuālo darbu centrā ir fotogrāfijas atveidošana ar valodas un skaņas palīdzību. Darbu sērijā „Transkripciju attēls” (Transcription Image) fotogrāfijas saturs (fotogrāfijā redzamais) kalpo par pamatu attēla aizvietošanai ar skaņu (attēla lingvistiska reprodukcija) un ar abstraktu attēlu kā kodētu datu kopumu. Valoda Jirgena Štāka darbos kalpo vizuālas iztēles radīšanai.

Izstādi Rīgas mākslas telpā producē un atbalsta:

SIA Rīgas nami, Vācijas ekonomikas Mākslas un kultūras asociācija (Kulturkreis der deutschen Wirtschaft im BDI e.V.), Gētes institūts Rīgā (Goethe-Institut Rīgā), Vācijas ekonomikas Mākslas un kultūras asociācijas partneris Allianz Kulturstiftung.

 

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit