Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Latvijas Mākslas akadēmijā top jauno gleznotāju Laimas Steikas un Dārtas Šķēles izstādes

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Latvijas Mākslas akadēmijā top ja...

2012. gada 24. februāris

Šī gada ziemas un pavasara cēlienā Latvijas Mākslas akadēmija apmeklētāju uzmanībai piedāvā studentu izstāžu ciklu „Mana telpa” – neliela formāta izstāžu sēriju, kurā ar saviem darbiem piedalās Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Mazo izstāžu cikla ietvaros no š.g. 27. februāra līdz 2. martam būs apskatāmas divu jauno mākslinieču personālizstādes – Laimas Steikas „Kaimiņi” un Dārtas Šķēles „Ceļš”.

Jaunā gleznotāja Laima Steika, kura absolvējusi Latvijas Universitāti, iegūstot profesionālā bakalaura grādu vizuālās mākslas pedagoģijā, šobrīd studē Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursā. Izstādi „Kaimiņi” veidos miniatūras gleznas, kurās attēloti mākslinieces kaimiņu un apkārtnes namu iedzīvotāju logi. Motivācija gleznot logus Laimai Steikai radās uztverot mijiedarbību, kas pastāv starp kaimiņiem – cilvēkiem, kuri, dzīvojot līdzās, paliek viens otram sveši, tomēr spēj ietekmēt viens otra dzīves telpu. Autores skatījumā viens no veidiem, kā attēlot šo mijiedarbību, bija gleznojot tieši logus, kas vizuāli uzrunā apkārt esošos un raksturo logu īpašniekus.

„Līdzāspastāvēšana veido neapzinātu mijiedarbību, attiecību telpu. Daudzstāvu namu kaimiņi dzīvo katrs savā mazajā pasaulītē, savā telpā, dažkārt nejūtot, ka šīs telpas pārklājas un ietekmē viena otru. Izstāde ir par attiecību telpu, kas rodas neapzinātas mijiedarbības rezultātā. Par līdzāspastāvēšanu un vientulību, vēlmi iepazīt un tapt iepazītiem,” savu darbu ekspozīciju raksturo Laima Steika.

Savukārt Dārta Šķēle sev atvēlētajā telpā un laikā izstāžu cikla „Mana telpa” ietvaros eksponēs instalāciju „Ceļš”. „Mana telpa ir mana dzīve visās tās dimensijās. Es katru dienu domāju par to, vai dzīvoju tādu dzīvi, kādu vēlos dzīvot, vai esmu tāds cilvēks, kāds vēlos būt. Šīs pārdomas ir neatņemama manis sastāvdaļa – es gribu būt modra, apzināties sevi, būt pamatoti un piepildoši, dzīvot dziļumā, nevis eksistēt masu pašplūsmā, kas lielākoties noris pēc iepriekš sagatavotām shēmām un klišejām. Nedomāt ir vieglāk un vienkāršāk, bet tas neatbrīvo no atbildības pašam par sevi. Instalācija „Ceļš” ir loģisks vizuāls turpinājums savas telpas meklējumiem un pārdomām, kas ar šiem meklējumiem saistītas,” pārdomās par izstādes virzošajiem motīviem dalās jaunā māksliniece.

Dārta Šķēle ir absolvējusi Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu, specializējoties Glezniecības novirzienā, un šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursā. Paralēli glezniecībai topošā māksliniece nodarbojas ar grafikas dizainu un piedalās dažādās izstādēs un projektos, kuru vidū ir arī Tūkstošgades attīstības mērķu gleznu izstāde „TAM*-ta-ram” (2007), gleznu izstāde „Patīkamas atmiņas” (2010), vairākas SEB stipendijas glezniecībā izstādes u.c. Jau vairākus gadus Dārtu Šķēli interesē instalācija kā savdabīgs un izteiksmīgs mākslas izpausmes veids. „Mākslā mani interesē jebkurš mēdijs, kas palīdz visprecīzāk izteikt domu, ko vēlos nodot skatītājam,” tā Dārta Šķēle stāsta par motivāciju izteikties ārpus gleznas formāta un izstādi „Ceļš”, kas būs mākslinieces pirmais mēģinājums šajā virzienā.

Mazo izstāžu cikla „Mana telpa” ideja radās konceptuālo studiju ietvaros un tās galvenais mērķis ir sniegt topošajiem māksliniekiem iespēju komunikatīvā vidē paust ko sev formas, satura un sajūtu ziņā būtisku un personisku. Formālais nosacījums studentiem ir, izmantojot divu līdz četru vairogu ekspozīcijas iespējas, veidot „savu telpu” – atvērtu, noslēgtu, interaktīvu vai pavisam citādu vidi – ierobežota laika ietvarā, jo katras izstādes norisei atvēlēta viena nedēļa. Izstāžu koncepcijas jau studiju procesa laikā ir piedzīvojušas pirmo novērtēšanas posmu gleznotāja un Mākslas akadēmijas lektora Andra Eglīša vadībā. Līdz ar izstāžu cikla „Mana telpa” uzsākšanu kolēģu un apmeklētāju vērtējumam tiek nodotas 15 topošo mākslinieku variācijas par personisko telpu, kas nomainīs cita citu visa pavasara cēliena garumā.

Izstāžu ciklā „Mana telpa” jau notikusi topošās gleznotājas Madaras Neikenas izstāde „t-elpa” un Patrika Zvaigznes izstāde „s007m”, kurām sekos citu kursabiedru ekspozīcijas visa ziemas un pavasara cēliena garumā.

Atskatoties uz pēdējos gados rīkotajām Mākslas akadēmijas izstādēm, mazo izstāžu projektam pastāv līdzinieki – jau iepriekš norisinājusies izstāde „Sajūtu galerija” (2006), kurā tika iesaistīti arī citu specialitāšu studenti un apmaiņas studenti no ārvalstīm, kā arī izstāde „Mana telpa” (2009), kurā piedalījās konceptuālās glezniecības meistardarbnīcas studenti un (2011) Glezniecības apakšnozares 3. kursa studenti. Pirms vairākiem gadiem par tradīciju bija kļuvušas arī Mākslas akadēmijas 3. kursa ierosinātās izstādes Mākslas akadēmijas aulā – „Zupa 1”, „Zupa 2” u.c.

Izstāžu cikls „Mana telpa” tapis iesaistoties Mākslas akadēmijas lektoram Andrim Eglītim, Vizuālās mākslas nodaļas vadītājam profesoram Ivaram Heinrihsonam (idejas iniciators) un projekta koordinatorei, Mākslas akadēmijas Glezniecības apakšnozares 3. kursa studentei Laimdotai Steķei.

Mazo izstāžu cikla „Mana telpa” gaitā būs aplūkojami arī Zanes Tučas, Kristas Dzudzilo, Dagnes Ventiņas, Artūra Bunta, Gundegas Kaņepājas, Dārtas Leiškalnes, Elzas Sīles, Rūtas Račko, Edgara Soprāna, Laimdotas Steķes un Māras Brīveres darbi.

Darba laiki:
P, O, T, Pk – 11:00 – 18:00
C – 11:00 – 19:00

Ieeja bez maksas
Norises vieta:
Latvijas Mākslas akadēmijas 2. stāva foajē
Kalpaka bulvāris 13, Rīga

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit