Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Izskanējis 12. introvertās mākslas festivāls AD LUCEM

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Izskanējis 12. introvertās māksla...

2013. gada 31. jūlijs

Ar sešiem koncertiem Rīgā, Gulbenē un Kuldīgā ir izskanējis divpadsmitais starptautiskais Introvertās mākslas festivāls Ad Lucem. Šī gada Festivāla koncertos klausītājiem bija iespēja baudīt izcilu Latvijas un ārvalstu mūziķu sniegumu – Latvijas Radio kora, ērģelnieces Diānas Jaunzemes, festivāla īpašo viesu – Rietumu un Austrumu mūzikas ansambļa „Sarband”, kā arī izcilā franču čellista Anrī Demarketa augsti profesionālo un dziļo introvertās mūzikas izpildījumu, kuri aicināja apstāties, meklēt un piedzīvot garīgumu mūzikā.

Festivāla noslēgums pirmo reizi notika renovētajā Ziemeļblāzmas kultūras pilī, kurā ar lekcijām uzstājās arhitekts Kaspars Rikards un filozofs Valdis Svirskis, savukārt koncertā „Rāmi rāmi” muzicēja grupas „Iļģi” dalībnieki Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels un Egons Kronbergs.

Atskatoties uz notikušajiem festivāla pasākumiem, Introvertās mākslas festivāla Ad Lucem direktore Sandra Zandberga uzsver: „Visas šī gada festivāla programmas bija neparasti spēcīgas, un kopumā, tik sablīvētā laika posmā veidoja ārkārtīgi koncentrētu enerģijas lādiņu. Gan ansambļa Sarband, gan Latvijas Radio kora un franču čellista Anrī Demarketa sniegums bija tik tuvs mākslinieciskai un vispārcilvēciskai pilnībai, ka tiešām varu teikt - festivāla gandrīz neiespējamā ideja tika īstenota! Tas dod milzīgu gandarījumu un spēku strādāt tālāk. Koncerti bija ļoti labi apmeklēti, un es ceru, ka arī klausītāji guva jaunas, pozitīvas emocijas un garīgu piepildījumu”.

Festivāla atklāšanas koncertā” 24. jūlijā Rīgas Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā pirmo reizi Latvijā viesojās pasaulē augstu novērtētais starpkultūru mūzikas ansamblis „Sarband” ar programmu Vox Feminae”. Unikālā senās sakrālās mūzikas programmā klausītājiem bija iespēja dzirdēt 4. gs. Austrumu kristīgās baznīcas dziedājumus, divu leģendāru viduslaiku sieviešu – gaišreģes, komponistes, rakstnieces un diplomātes Bingenes svētās Hildegardes (12. gs.) un Zviedrijas svētās Birgitas (14. gs.) misticisma apdvestos slavinājumus un himnas, unikālus spāņu Las Huelgas klostera dižciltīgo un izglītoto mūķeņu agrīnās daudzbalsības dziedājumus, kā arī garīgās tautas melodijas no Ziemeļzviedrijas un arābu mutvārdu tradīcijas dziedājumus. Tos izpildīja īpašs mūziķu sastāvs – pašlaik labākā Tuvo Austrumu mūzikas pasaules balss Fadija Elhāge, izcilā skandināvu soliste Mirjama Andersena un ievērojamais mūzikas pētnieks un izpildītājs Vladimirs Ivanovs.

25. jūlijā Festivāls klausītājiem dāvināja divus bezmaksas koncertus - ansambļa „Sarband” programmu Vox Feminae” Kuldīgas Sv. Annas baznīcā un Latvijas Radio kora „Klusās lūgsnas” ar Pētera Vaska,Arvo Perta un Valentīna Silvestrova mūziku Gulbenes Ev. luteriskajā baznīcā.

26. jūlijā Rīgas Sv. Pētera baznīcā balsu virtuozi – Latvijas Radio koris, diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā koncertā „VAKARA LŪGŠANA” aicināja izbaudīt apgarotākos un skaistākos komponistu Arvo Perta un Valentīna Silvestrova kora darbus, ko tematiski, harmoniski un garīgi papildināja Džona Tavenera pārpasaulīgais skaņdarbs „Svjati”. Izcilā franču čellista Anrī Demarketa (Henri Demarquette) dziļi izjustais sniegums un Latvijas Radio kora radošais pienesums šim atskaņojumam piešķīra jaunu māksliniecisko kvalitāti un pacēla vēl nebijušos augstumos. Šis ilgi gaidītais koncerts ievada jaunu, starptautisku Demarketa un Latvijas Radio sadarbību, kā rezultātā tiks izveidota speciāli radīta programma čellam un korim.  

LRK_26.07.2013_adlucem arhivs.jpg Attēlā: Latvijas Radio koris

Koncertā „BAHS RĪGAS DOMĀ” 27. jūlijā Rīgas Doma baznīcā klausītājiem bija iespēja izbaudīt poētiskā un filozofiskā valdzinājuma apvītās J.S.Baha ČELLA SVĪTAS,  šī gada Introvertās mākslas festivāla AD LUCEM īpašā viesa, ievērojamā franču čellista Anrī Demarketa izpildījumā. Par koncertā atskaņoto programmu čellists sacīja: „Baha sešas svītas čellam ir apjomīgs skaņdarbu cikls, kurā, tāpat kā Bībelē, ieslēptas visas tās cildenās jūtas, ko vien spēj paust cilvēks. Tajās soloinstrumenta balss ar dejas elementiem tiecas pacelties virs zemes.” Kopā ar Demarketu koncertā uzstājās jaunā un daudzsološā ērģelniece Diāna Jaunzeme, atskaņojot J.S.Bahasolo skaņdarbus ērģelēm, kā arī veidojot duetu saspēlē ar čellistu.

28. jūlijā pirmo reizi renovētajā Ziemeļblāzmas kultūras pilī sirsnīgā un draudzīgā atmosfērā notikaFESTIVĀLA NOSLĒGUMA pasākumi – divas ar festivāla ideju un tematiku saistītas sarunas: „SAKRĀLĀ ĢEOMETRIJA” (lektors arhitekts Kaspars RIKARDS) un „GARĪGUMA IZPAUSME MĀKSLAS FORMĀS” (lektors M.Phil. Valdis SVIRSKIS), kā arī grupas „Iļģi” dalībnieku – Ilgas Reiznieces, Māra Muktupāvela un Egona Kronberga īpaši festivālam veidotā programma “RĀMI RĀMI”, noslēdzot festivāla bagātīgās programmas ar miera un latviskas dzīvesziņas caurstrāvotu izskaņas akordu.

Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM notiek kopš 2002. gada – tā ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa, miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. AD LUCEM latīņu valodā nozīmē UZ GAISMU, kas festivāla kontekstā apzīmē radošumu un gaismu ikvienā cilvēkā. Sadarbībā ar izciliem māksliniekiem festivāls piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt būtisko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Festivālu atbalstīja Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Gulbenes novada dome un Kuldīgas novada dome.

Plašāka informācija Introvertās mākslas festivāla interneta mājas lapā www.adlucem.lv

Sandra Zandberga,
Introvertās mūzikas festivāla direktore
www.adlucem.info

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Pučka
festivals.ad_lucem@inbox.lv
 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit