2014. gada 4. jūlijs
XX Starptautiskā Senās mūzikas festivāla īpašais viesis ir Endrū Lourenss-Kings –viens no pasaulē ievērojamākajiem baroka arfas virtuoziem, kurš pārvalda arī ērģeļu, klavesīna un psaltērija spēli. 11. jūlijā Lielajā ģildē Endrū Lourenss-Kings koncertēs kopā ar „Sinfonietta Rīga” un baroka dejotāju Stīvenu Pleijeru speciāli šim koncertam veidotajā programmā „Priestera triumfa deja.” Koncertā skanēs britu baroka lielmeistara Henrija Pērsela mūzika, kuras skaņu rakstā ieplūdis itālisku melodiju valdzinājums.
Endrū Lourenss-Kings ir pasaulē plaši pieprasīts solists un diriģents, iestudējis baroka operas, oratorijas un kamermūziku Milānas La Scala operteātrī, Sidnejas un Tokijas operā, Berlīnes filharmonijā, Vīnes Konzerthaus, Ņujorkas Kārnegī zālē, Maskavas filharmonijā un Mehiko Palacio de Bellas Artes.
Kā arfists Lourenss-Kings izpelnījies „Grammy” godalgu 2011. gadā kā labākais ansambļa mūziķis Žordi Savalla Dinastia Borgia.
1994. gadā Endrū Lourenss-Kings nodibināja pats savu ansambli „The Harp Consort”, ko „Deutsche Harmonia Mundi” acumirklī angažēja septiņu gadu ilgam solo un ansambļa ierakstu ciklam. Šobrīd „The Harp Consort” strādā tikai ar „Harmonia Mundi USA”.
Endrū Lourenss-Kings ir viesdiriģents Eiropas, Skandināvijas un Amerikas orķestros, koros un baroka operu iestudējumos. Viņš ir Pērtas Rietumaustrālijas universitātes vecākais viespētnieks, Londonas Gildholas Mūzikas un teātra skolas senlaiku arfas profesors, arfas un continuo pasniedzējs Dānijas Karaliskajā mūzikas akadēmijā Kopenhāgenā.
Endrū ir Karaliskās Burāšanas asociācijas sertificēts okeāna braukšanas meistars. Lielāko daļu brīvā laika viņš pavada uz savas jahtas, ko nosaucis par „Continuo”. „Burājot jābūt saskaņā ar dabu, ar vēju un viļņiem un ar dabas materiāliem, no kuriem izgatavotas buras, takelāža un pati laiva. Spēlējot senos mūzikas instrumentus, mēs arī darbojamies ar dabiskajiem materiāliem: ar zarnu stīgām un ar koku, no kura instruments izgatavots”, saka Endrū Lourenss-Kings.
Henrijs Pērsels tiek cildināts kā „Britānijas Orfejs” – komponists, kurš angļu valodai devis mūzikas balsi. Viņa tekstos iemiesojas tā laika drāmas uzvedumu būtība, Viljama Šekspīra lugu cildenā skola, Restaurācijas laikmeta komēdiju asprātība un Džona Draidena heroiskās vārsmas. Pērsels rakstīja mūziku gan baznīcai, gan karaļa galmam, gan teātrim, kā arī publiskiem pasākumiem, paša priekam un izklaidei.
Dejotājs un baroka ģitārists Stīvens Pleijers studējis tēlotājmākslu Falmutas mākslas skolā un lautas spēli pie Jakoba Lindberga Karaliskajā mūzikas koledžā. Lielbritānijā viņš uzstājies kopā ar Karalisko Šekspīra teātri, Anglijas Nacionālo teātri, daudziem vadošiem senās mūzikas ansambļiem.
Stīvens Pleijers ir aktīvs „The Harp Consort” dalībnieks. Ar šo ansambli vairāku albumu ierakstos var dzirdēt kā viņš dejo.
Informācija: Rinta Bružēvica - „Latvijas Koncertu” sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr. 67205487, 29185551.