Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Nometnē „Pie Sprīdīša” tradīcijas apgūst 50 bērni no Latvijas un 9 citām valstīm(1)

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Jaunatnes lietas Nometnes Nometnē „Pie Sprīdīša” tradīcijas...

2014. gada 28. jūlijs

Iepazīšanās ar Latvijas dabu, latviešu valodas izkopšana, tradīciju, jaunu radošu, sportisku un praktisku prasmju apgūšana - tas viss bija iespējams vienuviet 10 dienu laikā nometnē „Pie Sprīdīša” Amatas novada  Drabešu pagasta Apneros ainaviskā Gauča ezera krastā.

Ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu Sprīdīšu draugu biedrība  uz savu nometni varēja aicināt 50 bērnus no Latvijas un deviņām citām valstīm. Daļa Latvijā dzīvojošo bērnu nometnei ieteica pašvaldības. Šie skolēni tādu atzinību bija izpelnījušies par labām sekmēm mācībās un aktivitātēm  ārpusklases darbā. 11-gadīgajai Elīnai Krastiņai no Madonas, kurai šī bija pirmā nometne, priecājās: “Tādu balvu par labām sekmēm es saņēmu pirmo reizi dzīvē.” Apneros vasaras nometnes notiek jau 20 gadu, bet šāda kopīga nometne Latvijas un diasporas bērniem notiek otro reizi. Līdz šim Sprīdīšu nometnē 19 gadu laikā kopumā bijuši 2700 bērnu.

Bērni, kas nometnē piedalījās  atkārtoti, bija priecīgi par atkalredzēšanos ar ilgi neredzētajiem draugiem. 12-gadīgais Niklāvs, kurš uz nometni bija atbraucis no Dublinas, pastāstīja: “Šogad man patika vēl vairāk nekā iepriekšējo gadu. Īpaši priecājos par  kopējām nodarbībām ar zemessargiem, kuri mums iemācīja dažādas gudrības.”

Desmit Cēsu 27. Zemessardzes bataljona puiši un zemessardze Sarmīte Endzele sava komandiera seržanta Māra Dzeņa vadībā veselas dienas garumā mācīja bērniem izdzīvošanas prasmes mežā, palīdzības sniegšanā nelaimē nokļuvušajiem uz ūdens, kā arī prasmīgu rīcību, ja jāuzsāk cīņu ar uguni. Bērni mācījās kurt ugunskuru, apkopt iedomātu ievainojumu. Neizsakāmi liels bija bērnu prieks brīdī, kad viņus aicināja sēsties varenajā apvidus mašīnā, lai pār šķietami neizbraucamu kūdraini aizvizinātu pusdienās, kā arī zemessargu un nometņotāju mērošanās spēkiem tautas bumbas spēlē. Šajā dienā katrs nometņotājs vislabāk varēja izjust, cik liels savas zemes patriots viņš ir nevis vārdos, bet darbos.

Nometnes programma kā jau jubilejas gadam pienākas, bija ļoti piesātināta. Elīna stāstīja: “Es daudz zīmēju, dziedāju, peldēju, radoši izpaudos un vienkārši jauki pavadīju laiku. Man ļoti patika apkārtne un iespēja 10 dienas padzīvot īstos laukos, kur ik solī nav jāsastopas ar mūsdienu tehnolģijām.” Bērni piedzīvoja arī skaistu izbraucienu ārpus nometnes, apmeklējot Billes hidroelektrostaciju, kā arī dodoties kājām no Āraišu vējdzirnavām un Āraišu ezerpilīm.

Radošajās darbnīcās Cēsu pilsētas pamatskolas skolotājas Ērikas  Siliņas vadībā zēni un meitenes no Pet pudelēm gatavoja skaistus puķu podus  un ūdensrozes. Īsts brīnums bija nodarbība, kad nometņotāji meistarīgi  lēja papīru un no tā gatavoja apsveikuma kartītes. Visskaistākais darbs kopā ar bērnu pateicības vēstuli tika nosūtīts valsts prezidentam Andrim Bērziņam. Nometnes atklāšanas dienā Valsts  prezidents savā apsveikumā novēlēja bērniem stiprināt savas latviešu valodas zināšanas un saikni ar tēvzemi, īstenot šīs vasaras ieceres un labi atpūsties. Atbildes vēstulē prezidentam bērni pastāstīja, kā viņi šos  novēlējumus īstenojuši.

pie spridisa2.JPG

Nometnes laikā bērni jaunas zinības ieguva arī tiekoties ar jaunsargiem, policistiem, Latvenergo pārstāvjiem, Drabešu pagasta biškopi nometņotājas Paulas Sietiņsones tēti, dzejnieci Ivetu Rozentāli, bērnu un jauniešu romānu autori Lauru Dreiži. Pateicoties muzikālajai audzinātājai, Rīgas Hanzas vidusskolas skolotājai Ditai Bērziņai, bērni ik vakaru pie ugunskura dziedāja daudz latviešu  dziesmu.

Nometnes laikā neiztrūkstoši bija arī tematiskie vakari: viktorīna par Latviju, Jāņa Petera vakars, veltīts dzejnieka 75 gadu jubilejai, teātra vakars, nakts trasīte, kā arī Jauno talantu vakars, kurā bērni rādīja visdažādākos savus talantus – gan dziedāja un muzicēja, gan dejoja, gan skaitīja alfabētus dažādās valodās, rādīja savus mākslas darbus. Daudzi no bērniem nometnē iemācījās ko jaunu – uzrakstīja savu pirmo dzejoli, atklāja sevi par lieliskiem komandu līderiem. Izspēlējot nelielus uzvedumus par saulgriežiem, bērni izjuta, cik dziļa nozīme ir latviskām tradīcijām. 13-gadīgā Patrīcija Jēkabsone to izteica tā: “Kopā ar savu komandu filmējot filmiņu par Līgo svētkiem, mēs salikām kopā pagātnes tradīcijas ar mūsdienīgu Līgo svinēšanu. Tas bija gan lietderīgi, gan aizraujoši!” Iepazīstot tādas Latvijas personības kā Jānis Peters, bērni varēja būt lepni, ka nāk no Latvijas. Katru dienu peldoties skaistajā ezerā, darbojoties brīvā dabā, ejot pirtiņā, bērni izjuta, cik labi ir būt mājās – Latvijā, neatkarīgi no tā, vai šobrīd  viņi dzīvo Latvijā vai citā valstī. Turklāt nometnē darbojoties kopā ar Valmieras Viestura vidusskolas skolotāju Sarmīti Alliku, bērni redzēja, kā ar veltēm un ziediem no dabas var izrotāt un padarīt vēl skaistāku ikvienu ēku un pagalmu.

 Šim interesantās un saturīgās nometnes projektam bija dots nosaukums no Sprīdšu dziesmas rindām: „ Ceļš uz zemi laimīgo – uz mājām”. Pateicoties nometnes audzinātāju saimes aizrautīgajam darbam un radošajai izdomai, pateicoties nometnes vadītājas Valmieras Viestura vidusskolas fizikas un informātikas skolotājas Zigitas Baldones organizatores talantam, patiešām tika paveikts viss, ko savā apsveikumā vēlēja Valsts prezidents.

pie spridisa.JPG No 6. līdz 18. augustam šajā pašā vietā notiks vides nometne "Mums pieder skaistākā zeme pasaulē" bērniem vecumā no septiņiem līdz 15 gadiem. Šajā nometnē radošajās nodarbībās mācīs izmantot otrreizējās izejvielas. To daļēji finansē Vides aizsardzības fonda administrācija, bet vecāki vai pašvaldības segs tikai vienu trešdaļu no nometnes dalības maksas.

Informāciju sagatavoja:

Iveta Rozentāle

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

rezija, rezinators@inbox.lv 14/08/2014 23:00
 

šī nometne bija vienkārši fantastiska! paldies visiem pasniedzējiem un nometnes organizētājiem!

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit