Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Mūzika Doma dārzā

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Mūzika Doma dārzā

2014. gada 12. augusts

Rīgas svētku dienās Doma dārzā klausītājus priecēs gan koncerts "Latvijas putnu balsis", gan kontrtenora Sergeja Jēgera solo koncerts, gan Franca Ādama Feihtnera opera "Kīrs un Kasandana". 17. augustā tiks atskaņota Volfganga Amadeja Mocarta dziesmu spēle—komiskā opera "Bastjēns un Bastjenna",skanēs muzikāli—literārs piedzīvojums "Kas par traku, tas par traku..."

16. augusts
Rīgas Doma dārzs, pie Herdera laukuma

  • No plkst. 13.30 līdz 14.30 notiks Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra koncerts "Latvijas putnu balsis"

Koncertā "Latvijas putnu balsis" skanēs Valta Pūces skaņdarbs "Perpetuum mobile" ("Mūžīgais dzinējs"). Valts Pūce par savu skaņdarbu saka: "Sliecos domāt, ka "perpetuum mobile" eksistē, tikai to nevajadzētu meklēt fizikālajās vai materiālajās sfērās. Un varbūt tā atblāzmu iespējams saskatīt arī cilvēka mūžīgajā tieksmē pēc svētkiem — ir taču lietas, kurām neredzam ne sākuma, ne gala, kas itin kā dzimst no nekurienes." Klausītāji varēs dzirdēt arī Žila Demersemana skaņdarbu "Itāļu koncerts" flautai, kas tiks izpildīts kopā ar Juglas Mūzikas skolas jauno un perspektīvo flautisti Maiju Fogeli. 

Koncerta "Latvijas putnu balsis" kulminācija būs Ērika Ešenvalda cikliskais opuss "Latvijas putnu balsis", kas tapis pēc Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra pasūtinājuma un piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu. Cikliskajā opusā "Latvijas putnu balsis" iekļauti daudzveidīgi latviešu tautasdziesmu motīvi, kā arī dzirdami Latvijas putnu treļļi teju ikkatra instrumenta tembrālajā redzējumā. Vairākās daļās Ēriks Ešenvalds izmantojis aleatoriskus izpausmes līdzekļus visām instrumentu grupām, kā arī skanējumu veiksmīgi papildina skaņu ieraksti.

Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Kaspars Ādamsons.

  • No 15.00 līdz 15.40 muzicēs stīgu kvartets "Atlantic Quartet" no Portugāles

Stīgu kvartets "Atlantic Quartet" izpildīs pasaulē pazīstamu fado dziesmu aranžējumus, kas tapuši īpaši stīgu kvartetam "Atlantic Quartet", sniedzot Portugāles tradicionālās mūzikas skanējumam jaunu tekstūru, tembru un gaisotni. Stīgu kvartets "Atlantic Quartet" uzstājas Latvijā pirmo reizi un apvieno profesionālus mūziķus Tjagu Netu (pirmā vijole), Filipa Puēžu (otrā vijole), Rui Fernandešs (alts) un Rikardu Mota (čells). 

  • No plkst. 16.00 līdz 16.40 ar koncertprogrammu "Melnā stārķa lidojums" uzstāsies "Rīgas saksofonu kvartets"

Koncertprogrammas "Melnā stārķa lidojums" jaundarbus saksofonu kvartetam, balsīm, koklēm un dūdām, kā arī dudukam uzrakstījuši trīs Latvijas komponisti — Uģis Prauliņš, Līga Celma un Valdis Muktupāvels. Muzikālais materiāls veidots kā individualizēta mākslinieciska refleksija par melnajiem stārķiem, tiem pārlidojot dažādas zemes — Baltiju, Viduseiropu, Balkānus, Tuvos Austrumus, līdz beidzot nonākot Austrumāfrikā (Etiopijā).

Pārlidoto zemju tradicionālā mūzika jaundarbos sajūtama tematiski vai stilistiski, tādējādi veidojot savdabīgu multietnisku "dzīvības lidojuma" vizualizāciju. Koncertprogrammā "Melnā stārķa lidojums" iekļauti arī tematiski atbilstoši jau gatavi ārzemju komponistu skaņdarbi saksofonu kvartetam. "Rīgas saksofonu kvarteta" instrumentālo kodolu papildinās dažādi etnisko tradīciju raksturinstrumenti — kokles, klarnete, dūdas, duduks, perkusijas u.c. Vokālās partijas tekstuālais pamats ir gan tradicionālais dziedājums kādā no minēto zemju oriģinālvalodām, gan asemantiskas vokalīzes.

Koncertprogramma "Melnā stārķa lidojums" ir tematiski saistīta ar starptautisku vides projektu "Melnais stārķis: dzīvības lidojums", kas ir izpelnījies lielu sabiedrības ievērību un kura gaitā tika novērotas astoņas Latvijas melno stārķu meitenes savā pirmajā ceļojumā uz ziemošanas vietām Āfrikā.

 foto_oskars_ludvigs.jpg Foto: Oskars Ludvigs

No plkst. 17.00 līdz 18.00 notiks kontrtenora Sergeja Jēgera solo koncerts

Solo koncertā Latvijas spilgtākais kontrtenors Sergejs Jēgers izpildīs skaistākās Georga Frīdriha Hendeļa un Antonio Vivaldi ārijas. Piedalīsies baroka orķestris "Collegium Musicum Riga" un diriģents Māris Kupčs.

  • No plkst. 18.30 līdz 19.15 skanēs koncertprogramma "Hercogienes Luīzes Šarlotes mūzikas stunda"

Koncertprogrammā "Hercogienes Luīzes Šarlotes mūzikas stunda" būs dzirdamas monodijas un galma dziesmas, kas bija populāras 17. gs. sākumā un pirms 300 gadiem skanējušas Jelgavas pilī un sarakstīta hercogienes muzikālajai apmācībai. Piedalās Dārta Treija (soprāns), Baiba Urka (soprāns), Mārtiņš Gailis (baroka čells), Agnese Vītoliņa (blokflauta), Miguel Bellas (teorba, baroka ģitāra) un Gertruda Jerjomenko (klavesīns).

  • No plkst. 19.30 līdz 20.00 uzstāsies senās mūzikas ansamblis "Inégalité Mystique"

Senās mūzikas ansamblis "Inégalité Mystique" atskaņos 18. gs. franču deju mūziku, kas savulaik sarakstīta un atskaņota Versaļā — Saules karaļa galmā. Tās muzikālo skanējumu un izpildījuma īpašo estētiku noteica Versaļas galma ceremoniāls, etiķete un Saules karaļa muzikālā gaume. Franču baroka mūzika valdzina ar savu nepiespiesto vieglumu un noslēpumainību. Piedalīsies Danuta Ločmele (baroka čells), Anna Naudžūne (baroka vijole), Ieva Nīmane (blokflauta) un Veronika Rinkule (klavesīns).

  • No plkst. 20.30 lūdz 22.00 tiks atskaņota Franca Ādama Feihtnera opera "Kīrs un Kasandana"

Īsts notikums mūzikas gardēžiem — ilgus gadus Jelgavā — toreizējā Mītavā — strādājošā komponista Franca Ādama Feihtnera operas "Kīrs un Kasandana" atskaņojums. Opera "Kīrs un Kasandana" ilgus gadus tika uzskatīta par zudušu, tomēr, pēc ilgiem meklējumiem, atrasta Hamburgā Vācijā. Operas "Kīrs un Kasandana" partitūra apceļojusi daudzas zemes, kā arī glabāta ar citu, neprecīzu nosaukumu, tādēļ to bija gandrīz neiespējami atrast.

Operas "Kīrs un Kasandana" izrādē piedalīsies Elīna Šimkus (soprāns), Monta Martinsone (soprāns), Sergejs Martinovs (bass), Guntars Vētra (tenors), Jānis Ķirsis (tenors), baroka orķestris "Collegium Musicum Riga" un diriģents Māris Kupčs.

17. augusts
Rīgas Doma dārzs, pie Herdera laukuma

Rīgas Doma dārzā klausītājus priecēs "muzikāls tilts" no klasikas līdz mūsdienām.

  • No plkst. 14.00 līdz 15.00 tiks atskaņota Volfganga Amadeja Mocarta dziesmu spēle—komiskā opera "Bastjēns un Bastjenna"

Dziesmuspēle—komiskā opera "Bastjēns un Bastjenna" ir viena no izcilā Vīnes klasiķa agrīnajām operām, kurā nepārprotami tiek likti pamati Volfganga Amadeja Mocarta mūzikas īpašajai valodai un tēlu dramaturģijai. Dziesmuspēles libreta pamatā ir Žana Žaka Ruso luga "Ciema burvis", tā rakstīta vienā cēlienā un teksts ir vācu valodā. Iestudējumā muzikālie numuri ir oriģinālvalodā, savukārt runātie teksti un dialogi — latviešu valodā.

Dziesmu spēle—komiskā opera "Bastjēns un Bastjenna" ir stāsts par attiecībām. Bastjenna mīl Bastjēnu, taču ļoti pārdzīvo, ka puisis ir sācis pievērst uzmanību citām meitenēm. Bastjenna lūdz padomu abu jauniešu draugam — gaišreģim Kolā, lai viņš palīdz atgūt puiša mīlestību. Kolā iesaka meitenei izmainīt savu ārieni un satikšanās brīdī iegalvot Bastjēnam, ka mīl citu. Šī Bastjennas uzvedība pārsteidz Bastjēnu. Iestudējumā, saglabājot Volfganga Amadeja Mocarta laika estētikas elementus, stāsts tiek veidots mūsdienīgā gaisotnē.

Piedalās solisti Jolanta Strikaite, Juris Vizbulis, Viesturs Vītols, Strazdumuižas internātvidusskolas attīstības centra vājredzīgiem un neredzīgiem bērniem vokālais ansamblis Ivetas Zvaigznes un Irēnas Ozoliņas vadībā, Rīgas Latviešu biedrības bērnu vokālās studijas "Knīpas un Knauķi" audzēkņi, kā arī Jāzepa Mediņa Rīgas 1. Mūzikas skolas kamerorķestris "Armonico". Muzikālais vadītājs un diriģents ir Normunds Dreģis, režisore Dace Pūce, scenogrāfs Oskars Dreģis, kostīmu māksliniece Linda Lagzdiņa.

  • No plkst. 15.30 līdz 16.30 notiks Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra koncerts "Latvijas putnu balsis"

Koncertā "Latvijas putnu balsis" skanēs arī Valta Pūces skaņdarbs "Perpetuum mobile" ("Mūžīgais dzinējs"). Valts Pūce par savu saka: "Sliecos domāt, ka "perpetuum mobile" eksistē, tikai to nevajadzētu meklēt fizikālajās vai materiālajās sfērās. Un varbūt tā atblāzmu iespējams saskatīt arī cilvēka mūžīgajā tieksmē pēc svētkiem — ir taču lietas, kurām neredzam ne sākuma, ne gala, kas itin kā dzimst no nekurienes." Klausītāji varēs dzirdēt arī Žila Demersemana skaņdarbu "Itāļu koncerts" flautai, kas tiks izpildīts kopā ar Juglas Mūzikas skolas jauno un perspektīvo flautisti Maiju Fogeli. 

Koncerta "Latvijas putnu balsis" kulminācija būs Ērika Ešenvalda cikliskais opuss "Latvijas putnu balsis", kas tapis pēc Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra pasūtinājuma un piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu. Cikliskajā opusā "Latvijas putnu balsis" iekļauti daudzveidīgi latviešu tautasdziesmu motīvi, kā arī dzirdami Latvijas putnu treļļi teju ikkatra instrumenta tembrālajā redzējumā. Vairākās daļās Ēriks Ešenvalds izmantojis aleatoriskus izpausmes līdzekļus visām instrumentu grupām, kā arī skanējumu veiksmīgi papildina skaņu ieraksti.

Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Kaspars Ādamsons.

  • No plkst. 17.00 līdz 18.00 skanēs muzikāli—literārs piedzīvojums "Kas par traku, tas par traku..."

Muzikāli—literārā piedzīvojuma "Kas pat traku, tas par traku..." pamatā ir Ojāra Vācieša dzeja bērniem, kurai muzikālo ietērpu veido Elizabetes Balčus oriģinālmūzika, bet vizuālo izskatu dizaineres Ingrīdas Zāberes tērpi. Muzikāli—literārais piedzīvojums "Kas pat traku, tas par traku..." ir ceļojums Ojāra Vācieša fantāzijas, viņa radīto dzejas tēlu pasaulē, kas skatītāju priekšā atdzīvojas — dzied, dejo un spēlējas, iesaistot izrādē arī skatītājus. Tā ir iespēja būt īpašā gaisotnē, ko rada Ojāra Vācieša dzejas tēlu spēlēšanās aktieru Māra Bezmera, Egijas Silāres un mūziķu Kristiānas Balčus (čells), Gidona Grīnberga (vijole), Elizabetes Balčus (klavieres, flauta) un Arta Gāgas (saksafons, klavieres) izpildījumā.

Muzikāli—literārais piedzīvojums "Kas pat traku, tas par traku..." ir domāts visu vecuma bērniem, viņu vecākiem un Ojāra Vācieša dzejas mīļotājiem. Režisore ir Dita Balčus.

 RS14_LOGO_A.jpg

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit