Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Visi laipni gaidīti uz Rīgas dzimšanas dienu

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi Visi laipni gaidīti uz Rīgas dzim...

2014. gada 15. augusts

„Rīgas svētki ir spēcīga un stabila tradīcija, pilsēta savu dzimšanas dienu svin vienmēr, tāpēc arī šogad svētki ir vērienīgi un daudzpusīgi. Viena no tematiskajām līnijām ir tilti.

Tie savieno gadsimtus, cilvēkus, pilsētu ar apkaimēm, tie ir tilti gan tiešā, gan pārnestā nozīmē – starp nācijām, tautībām,” laikrakstam „Izglītība un Kultūra” stāsta Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta kultūras pārvaldes vadītāja Baiba Šmite un piebilst, ka svētkos no 15. līdz 17. augustam laipni aicināti ir visi, ne tikai galvaspilsētas iedzīvotāji. Kā atklāj B. Šmite, ieradīsies viesi arī no Austrālijas, Brazīlijas, Čehijas un citām valstīm, lai pārsteigtu ar kaut ko interesantu. Kopumā svētkos tiks realizēts ap 100 projektu.

Starp citu, šogad vairākiem Rīgas tiltiem svinamas apaļas jubilejas: Plostu tiltam aprit 300, bet Dzelzceļa tiltam – 100 gadu.

Svētki visiem un ikvienam

„Dažādi pasākumi notiks ne tikai Rīgas centrā, bet arī tālākās apkaimēs. Piemēram, Rīgas svētku atklāšanas dienā Strazdumuižā būs īpaša programma, bet vakarā Vērmanes parkā notiks ieskaņas koncerts „Rīgas vitrāžas” kopā ar Raimondu Paulu, pūtēju orķestri „Rīga”, Daumantu Kalniņu, Aiju Vītoliņu un citiem māksliniekiem. Vispiesātinātākā būs sestdiena, kad būs daudz notikumu gan 11. novembra krastmalā, gan Vecrīgā, gan Spīķeros, gan apkaimēs. Svētdiena ir veidota kā ģimeņu diena, lai visi kopā – un īpaši bērni – atrastu sev piemērotas izklaides, nodarbes un izzinošus pasākumus. Piemēram, Doma dārzā notiks Rīgas mūzikas skolu apvienotā simfoniskā orķestra koncerts, kurā tiks pirmatskaņots arī Ērika Ešenvalda opuss „Latvijas putnu balsis”,” stāsta B. Šmite, piebilstot, ka iespēja sevi parādīt uzstājoties būs arī daudziem teātru kolektīviem un mūziķiem. 

Ar sportisku garu

„Ja ir tilti, tad ir arī upe, kanāli, salas. Sportiskajās aktivitātēs ļoti liels uzsvars būs, lai parādītu, kam šie tilti iet pāri, tāpēc jau piektdien Daugavā sāksies dažādas sacensības,” stāsta Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta sporta un jaunatnes pārvaldes vadītāja Dina Vīksna. Piemēram, „Rīgas kauss” burāšanā, 16. augustā – populārā kanāla regate, bet 17. augustā – tradicionālie airēšanas svētki „Nāc un airē!”. Kā uzsver D. Vīksna, jaunums būs bērnu svētki Lucavsalā, tādēļ 17. augustā jau no pulksten 12.00 uz turieni aicinātas ģimenes ar dažāda vecuma bērniem, jo tur notiks sportiskās aktivitātes „Rīga laiku lokos”. Varēs startēt gan gudrajā, gan vecajā, gan romantiskajā Rīgā utt. Vēl 15. un 16. augustā notiks nebijušas starptautiskas adžiliti sacensības, kurās startēs cilvēki ar saviem labākajiem draugiem suņiem.

Lai personīgi startētu kādās sacensībās, pastāv iespēja vēl pieteikties, piemēram, pludmalas volejbolā „Lucavsalas kauss”, „Nissan Norde” kartona rallijā, lielajā „xRace” Rīgas piedzīvojumā, kur īpaši aicināti fiziski aktīvie, jo varēs braukt ar riteni, airēt un orientēties, tāpat skrituļslidošanas čempionātā, kas notiks 17. augustā Uzvaras bulvārī.

„Lucavsalā sestdien pulksten 22.00 pirmo reizi būs iespēja noskatīties filmu retrospekciju un redzēt „Radiotehniķa” puišus un „Auroras” meitenes, vecākās paaudzes cilvēkiem atkal just viņiem līdzi, tikties ar kādreiz slavenajiem volejbolistiem,” atklāj D. Vīksna.

Valdīs lelles un citi brīnumi

Producente Madara Gruntmane atgādina, ka tradicionāli ģimeņu svētku vieta ir Vērmanes dārzs. Tur notiks pasākums „Rīgas rotaļas. Sapņu tilti”. Sapņu tilts aizvedīs bērnībā un ceļojumos. Ar pulksten 12.00 sāksies programma bērniem, kad varēs just līdzi Sīpoliņa piedzīvojumiem. „Rīgai dāvanu dzimšanas dienā – izrādi „Lidojošais lauva” – atvedīs „Team-Win Lion Dance Theatre” no Taivānas. Priekšnesums solās būt iespaidīgs, jo lauvas masku vada apmēram seši cilvēki,” atklāj M. Gruntmane un stāsta, ka sapņu ceļojumā varēs doties Āfrikas, Balkānu un citu tautu mūzikas ritmos. Tērpušies krāšņās maskās, trīs reizes dienā iepriecinās viesi no Nīderlandes – teātra „Close Act” mākslinieki, būs arī Prāgas ielu teātris „V.O.S.A. Theatre” un ansamblis „Décalages”.

Bērni tiks aicināti netradicionālā veidā iepazīt Rīgas apkaimes, piemēram, Ziepniekkalnu, kur visi pūš ziepju burbuļus, Čiekurkalnu, kur viss top no čiekuriem, Purvciemā veidot purvu ainu utt.

Domāts arī par pieaugušajiem un vecāko paaudzi, jo sestdien no pulksten 19.00 līdz 23.00 retrovakarā „Brauciet lēnām pār tiltu, draugi” iepriecinās Valmieras un Dailes teātra aktieri, skanēs 20. gadsimta sākuma melodijas un latviešu estrādes leģendārākās kompozīcijas no „Bellacord” repertuāra.

Svētdiena būs leļļu diena: notiks leļļu izrādes, lelles varēs izgatavot no dažādiem materiāliem, bet filmu studija „Animācijas brigāde” iepazīstinās ar leļļu filmu tapšanu. „Tradicionāls jau ir kļuvis lielo leļļu un talismanu gājiens, kas sāksies Vērmanes dārzā un turpināsies pa visu pilsētu līdz pat krastmalai. Darbosies Grāmatu iela, Maizes iela, kur varēs nopirkt gan garīgo, gan īpaši garšīgo maizi,” iekārdina M. Gruntmane.

Spīķeros varēs izgaršot ko īpašu

Garšīgs pasākums solās būt Spīķeros, kur sestdien pulksten 13.00 tiks atvērts Rīgas svētku restorāns Rīgas tūrisma attīstības biroja vadībā. 15 restorānu labākie pavāri radīs īpašu gaisotni, ir pieteikušies arī populārie Mārtiņš Rītiņš un Mārtiņš Sirmais. „Diemžēl neparastos ēdienus nevarēs baudīt par brīvu, toties cenas nepārsniegs 10 eiro,” skaidro biedrības „Rīgas spīķeri” valdes priekšsēdētāja Elīna Stelcere.

Tā kā VAS „Latvijas dzelzceļš” šogad svin 95 gadu jubileju, ir iecerēts, ka sestdien Spīķeru kvartālā pasākumā „Uzcel savu tiltu!” ikviens varēs radoši izpausties un veidot savu tiltu dažādās radošajās darbnīcās.

Sestdien no pulksten 20.00 līdz pat diviem naktī Spīķeros skanēs mūzika – notiks mūzikas festivāls „Riga Funk Fest”. Fanka žanrs apvieno gan soula, gan džeza, gan ritma un blūza (RnB) ritmus.

Svētdien īpaši gaidīti ir bērni un jaunieši, jo pasākumā „Starp mašīnām, motoriem, meitenēm” Rīgas Tehniskās universitātes studenti atklās litogrāfijas noslēpumus un piedāvās pašiem būvēt dažādus inženiertehniskus veidojumus: tiltus, katapultas, izpletņus. Gaidīs laivu, lidmašīnu un vējdzirnavu darbnīca, kā arī robotu cīņu turnīrs. Kafejnīcā atspirdzinās burbuļojošas un kūpošas sulas, taps īpaša cukurvate un slāpekļa saldējums. Izklaidēs arī hiphopa deju, breika un citi mākslinieki.

Pulksten 12.00 notiks „Dirty Deal Teatro” izrāde bērniem „Kā saule gadījās!”. Tā nebūs parasta izrāde: izmantojot latviešu tautas teikas, virtuves rīkus un pārtikas produktus, mākslinieki kopā ar mazajiem skatītājiem atklās brīnumus par Zemes, Saules, Mēness, zvaigžņu, ūdens un cilvēku izcelšanos.

Visas dienas laikā līdz pat pulksten 18.00 Jauno mediju kultūras centrs „RIXC” piedāvās 3D drukāšanas radošās darbnīcas, kur kopā ar māksliniekiem varēs uzmodelēt savu nākotnes tiltu un tūlīt arī izdrukāt tā trīsdimensiju modeli.

Skaista mūzika un patīkami pārsteigumi

Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības direktore Zanda Ķergalve uzsver, ka, veidojot Rīgas svētku programmu, allaž tiek domāts, lai ikviens varētu līdzdarboties. Gan dalībnieki, gan skatītāji pilsētas svētku programmas piedāvājumā var atrast sev tuvāko mūzikas žanru, piedalīties sporta un mākslas aktivitātēs, kā arī piedāvāt savu preci un izrādīt savu meistarību.

„11. novembra krastmalā un Vecrīgā tilts ved uz savstarpējo saprašanos un mīlestību. Celsim tiltus uz draudzību, brīnumiem, būs dažnedažādi muzikālie tilti un – galvenais – savstarpējā prieka un saprašanās tilti,” teic Z. Ķergalve. Būs gaidītais retro auto parādes brauciens, kam šogad pievienosies arī motocikli, kurus varēs aplūkot sestdien no Muitas līdz Miķeļa ielai. Jaunums – standarta motociklu dragreiss „Rīgas kauss”. Notiks arī lieljaudas motociklu „Top-Gas” klases dragreiss, kurā paraugdemonstrējumus sniegs pašmāju un Somijas motociklisti. 16. augustā skanēs folkmetāls, folkroks, džezs, uzstāsies Kārļa Vanaga un Kārļa Lāča vadītās mūziķu grupas. „Viegls vasaras vakars, skaista mūzika, uzstājas labākie pašmāju mākslinieki, un noslēgumā – uguņošana…” sestdienas vakaru iztēlē uzbur Z. Ķergalve, piebilstot, ka neatklās visus pārsteigumus, piemēram, tos, kas ir saistīti ar Daugavu un ūdeni. Arī svētdien krastmalā visai ģimenei būs, ko darīt un redzēt. Pašiem mazākajiem – iespēja meklēt un atrast arheoloģiskos Rīgas izrakumus lielajā smilšu kastē, izlēkāties piepūšamajās atrakcijās. „Krastmala pārvērtīsies par vietu, kur izzināt, spēlēties, rotaļāties, celt, muzicēt, skatīties utt. Vecrīga dzīvos savu tradicionālo dzīvi, darbosies viduslaiku tirgus „Tilts cauri laikiem – no dukāta līdz eiro”. Dāmas pārsteigs vēl nebijis viduslaiku skaistuma salons.”

„Visās Rīgas apkaimēs sestdien notiks pārdomātas un interesantas programmas,” stāsta Z. Ķergalve. Piemēram, Vecmīlgrāvī kultūras pilī „Ziemeļblāzma” notiks vakara programma ar plašu muzikālo piedāvājumu – no 1920. un 1930. gadu noskaņām līdz pat skaistākajiem mūsdienu mūzikas šedevriem, Iļģuciemā pārsteigs tekstilmozaīkas festivāls ar radošajām darbnīcām, jauku brīžu netrūks Imantā, bet Arkādijas parkā pēcpusdienā notiks folkfestivāls.”

Tilts uz vēsturi tradicionāli tiek celts Alberta ielā, kur visi tiek aicināti izbaudīt Rīgas gaisotni kā pirms 100 gadiem.

Var jau ļauties svētku priekam un iet, kur acis rāda, bet B. Šmite ierosina veikt mājasdarbu, pamatīgāk izpētot svētku programmu interneta vietnē www.rigassvetki.lv, lai kaut ko būtisku nepalaistu garām un vēlāk nav jānožēlo, ka nav redzēts vai dzirdēts.

Sestdien un svētdien sabiedriskais transports Rīgā būs bez maksas.

RS14_LOGO_A.jpg                   logo_Izglitiba_kultura.jpg

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit