Biežāk uzdotie jautājumi
Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Pašvaldībām ir iespējas iesaistīties nozīmīgu lēmumu pieņemšanā Eiropas līmenī

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums RD IKSD Sabiedrības integrācija Pašvaldībām ir iespējas iesaistīt...

2015. gada 20. aprīlis

„Ja pašvaldības, tajā skaitā Rīgas pilsētas pašvaldība, grib efektīvāk piesaistīt Eiropas struktūrfondu finansējumu un iesaistīties kādu sev nozīmīgu lēmumu pieņemšanā Eiropas līmenī, tad tāda iespēja ir. Diemžēl, pašvaldības ne vienmēr izmanto savas tiesības un nereti kūtrās attieksmes dēļ zaudē Eiropas sniegtās iespējas sava reģiona attīstībai”, tā neformālā sarunā ar Latvijas pašvaldību darbiniekiem un reģionālo mediju pārstāvjiem pauda viens no Eiropas Savienības Reģionu komitejas (RK) locekļiem Dainis Turlais (Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs). 

Latvijas pašvaldību un reģionālo mediju darbiniekiem kā Eiropas Savienības Padomes prezidentvalsts pārstāvjiem no 15. līdz 17. aprīlim Briselē (Beļģija) bija iespēja tikties ar Eiropas Savienības Reģionu komitejas priekšsēdētāju Markku Markkulu, RK Latvijas delegācijas vadītāju Andri Jaunsleini, vairākiem Eiropas Padomes deputātiem no Latvijas, tajā skaitā Inesi Vaideri, Sandru Kalnieti, Andreju Mamikinu, kā arī Latvijas Republikas Pastāvīgās pārstāvniecības padomnieci reģionālās politikas jautājumos Indru Ciukšu un arīdzan ar Latvijas Republikas Pastāvīgās pārstāvniecības Eiropas Savienībā ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Ilzi Juhansoni.

Šobrīd ES nākotne atkarīga no ekonomikas izaugsmes, uzņēmējdarbības un konkurētspējas un šajās trīs lietās vietējām pašvaldībām ir ļoti nopietna loma, tāpēc ir svarīgi aizstāvēt pašvaldību lomu un viedokli visos šajos jautājumos. Turklāt visa pamatā ir arī pašvaldību sadarbība ar citām pašvaldībām un sava viedokļa paušana, izmantojot RK Latvijas pašvaldību pārstāvju starpniecību, tikšanās laikā savu viedokli un pamudinājumu darboties pašvaldību pārstāvjiem pauda Andris Jaunsleinis.

Savukārt RK priekšsēdētājs Markku Markkula uzsvēra, ka viesojoties Rīgā, redzējis straujās pārmaiņas salīdzinot ar deviņdesmitajiem gadiem, kas, nenoliedzami, ir ne tikai valsts, bet arī vietējās pašvaldības veikums. Priekšsēdētājs sarunā aicināja ikvienu pašvaldību, kā lielu pilsētu, tā arī novadu pašvaldības veidot sistemātisku jeb decentralizētu pārvaldību, savstarpēji sadarboties, lai apmainītos pieredzē Eiropas struktūrfondu piesaistē un apguvē, risinot katrai pašvaldībai sev svarīgos un nozīmīgos jautājumus. Lai uzlabotu sadarbību starp reģioniem gan savā valstī, gan Eiropas līmenī katram jāapzinās savas stiprās puses, ko var izmantot, ko ieteikt citiem, tādējādi kopīgi attīstot reģionu izaugsmi visā Eiropā. „Pilsētām, novadiem, ikkatrai pašvaldībai jāveido savi investīciju plāni, aktīvi jāpiedalās ideju apspriešanā, jādod savi ierosinājumi, lai veicinot kopīgo attīstību, labumu iegūtu arī paši. ER var piedāvāt dažādus modeļus reģionu attīstībai, sniegt konsultācijas,  pieredzi, bet lēmumi, partnerības īstenošana, investīciju apguve paliek pašas pašvaldības ziņā”, skaidrojot RK un pašvaldību iespējamo sadarbību, pauda M. Markkula.

Jāpiebilst, ka tieši šajās dienās ES Reģionu komiteja atbalstīja Latvijai izdevīgus priekšlikumus, proti, Latvijas prezidentūras pieprasīto atzinumu par ES teritoriālo stratēģiju „Eiropa 2020”, kurā izteikta vēlme pēc Reģionu komitejas lielākas ietekmes stratēģijas īstenošanā.

Atzinumā ietvertie priekšlikumi ir izdevīgi Latvijai, jo to mērķis ir panākt līdzsvarotāku reģionu attīstību, veicināt to konkurētspēju, kā arī pievērst lielāku uzmanību gan mazajām, gan vidējām pilsētām un to attīstības potenciālam.

RK ieskatā būtu nepieciešams stratēģiskos mērķus papildināt arī ar vietējiem reģionālajiem mērķiem, būtu jākoncentrējas uz tīklu veidošanu starp Eiropas pilsētām un jāveido saikne starp dažādiem reģioniem un pašvaldībām. Lielāka uzmanība būtu jāpievērš tiem reģioniem, kas saskaras ar dažādiem ģeogrāfiskiem un demogrāfiskiem izaicinājumiem.

Latvijas pārstāve Indra Ciukša, kas strādāja pie atzinuma sagatavošanas, žurnālistiem norādīja, ka dokumenta mērķis ir panākt, lai ES atbalsta pasākumi būtu nodrošināti dažādām teritorijām.

RK ir politiska asambleja, kas vietējām un reģionālajām pašvaldībām dod iespēju paust savu viedokli Eiropas savienības politikas un likumdošanas izstrādes procesā. Saskaņā ar ES pamatlīgumiem Eiropas Komisijai, Parlamentam un ES Padomei jāapspriežas ar Reģionu komiteju par visiem jaunajiem tiesību aktu priekšlikumiem jomās, kas ietekmē reģionālo un vietējo līmeni. Latviju RK pārstāv septiņi pašvaldību pārstāvji. 

Informāciju sagatavoja: Indra Vilde - Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja, tālr. 67026838, mob. 26708034 un Inese Krieviņa - Rīgas pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr. 67037814, mob. 26520030.

 

 
 
 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit