Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Gaidāmie XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koncerti(3)

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Interešu izglītība Gaidāmie XI Latvijas Skolu jaunat...

2015. gada 11. jūnijs

XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku koncertos gaidāmi daudzi jauninājumi, kas svētku tradīcijā ievīs laikmetīgus akcentus, kā arī būtiski paplašinās svētkiem raksturīgo notikumu māksliniecisko risinājumu amplitūdu, vēsta svētku rīkotāji.

Pirmo reizi Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vēsturē notiks Garīgās mūzikas koncerts - 5. jūlijā Svētā Pētera baznīcā skanēs koncertprogramma "Lūgšana Latvijai", kurā piedalīsies kori no vispārizglītojošajām skolām un mūzikas skolām, simfoniskais orķestris, instrumentālisti un solisti. Programmā iekļautas Latvijā dzīvojošo tautu garīgās dziesmas, kuras speciāli šim koncertam aranžējuši latviešu mūsdienu komponisti Raimonds Pauls, Rihards Zaļupe, Kaspars Zemītis, Jānis Lūsēns, Valts Pūce, Raimonds Tiguls, Jēkabs Jančevskis, Kārlis Lācis, Laura Jēkabsone, Jānis Aišpurs, Jevgeņijs Ustinskovs un Rihards Dubra.
"Koncerts iecerēts kā savdabīgs muzikāls uzvedums, kurā apvienosies Latvijā dzīvojošu tautību kultūras un vērtības. Koncerts būs kā Noasa šķirsts - mūzikā skanēs vārdi, kas katrā valodā skan citādāk, bet to jēga saprotama ikvienam. Tie, kopā likti, veido stiprus balstus, kas ļauj Noasa šķirstam peldēt pretim mieram un savstarpējai sapratnei. Dažādu tautu garīgās mūzikas apdarēm īpašu kolorītu piešķirs arī katrai tautai raksturīgie mūzikas instrumenti - kokle, balalaika, akordeons," stāsta viens no koncerta mākslinieciskajiem vadītājiem Ēriks Ešenvalds. Kopā ar viņu koncertu veido arī Māris Sirmais un režisore Margo Zālīte.

Īpašā lielkoncertā pirmo reizi pulcēsies arī vairāk nekā 200 kokļu ansambļu dalībnieki - 10. jūlijā Lielajā ģildē notiks kokļu mūzikas koncerts "Mana skārienjūtīgā kokle". "Mūsdienās bērni meistarīgi darbojas ar skārienjūtīgām ierīcēm - telefoniem, datoriem, bet daudzi tikpat meistarīgi spēj ar savu pieskārienu ievibrēt instrumentu stīgas un mūsu sirdis. Koncertā, kurā atklāsim vārda "kokle" burtus, varēs iepazīt kokli visplašākajā izteiksmes līdzekļu spektrā - no entokokles līdz akadēmiskajai, no tautas dziesmai līdz laikmetīgai mūzikai. Koncerta programmā iekļautas arī pašu koncerta dalībnieku aptaujās noskaidrotās populārāko dziesmu apdares no "Prāta vētras", "Metallica" un citu grupu repertuāra. Koncerta noslēgumā skanēs Valta Pūces darba pirmatskaņojums, kurā muzicēs visi notikuma dalībnieki," stāsta koncerta mākslinieciskā vadītāja Kristīne Ojala.

Pirmo reizi notiks arī mūsdienu dejas lielkoncerts - 7. jūlijā izstāžu centrā "Ķīpsala" notiks koncerts "Te mēs es@m", kura mākslinieciskā vadītāja ir Edīte Ābeltiņa, režisors Valters Sīls un scenogrāfe Ieva Kauliņa. "Šis koncerts zināmā mērā ir eksperiments. Ja līdz šim mūsdienu deja svētkos tika pārstāvēta koncertā, kurā katrs kolektīvs izpilda savu deju, tad šoreiz visi kolektīvi vienosies dejas uzvedumā. Koncertā būs iespēja novērtēt mūsdienu dejas dažādību un to unikālo kultūras pasauli, kurā darbojas daudzi bērni. Mēģināsim apvienot arī mūsdienu tehnoloģijas un deju - uz skatuves bērni darbosies gan ar telefoniem, gan planšetēm," stāsta režisors Valters Sīlis. Uzvedumam speciālu mūziku ir uzrakstījusi grupa "Instrumenti", kas arī paši muzicēs koncertos.

Pūtēju orķestru koncerta mākslinieciskais vadītājs Haralds Bārzdiņš īpaši akcentā pūšamo instrumentu orķestru renesansi skolu jaunatnes vidū, kā arī kolektīvu snieguma augsto kvalitāti: "Orķestri ir lieliskā formā visās instrumentu grupās. Mūsu kaimiņvalstu kolēģi ar skaudību atzīmē mūsu orķestru kvantitāti un kvalitāti, kā arī strauji progresējošo defilē kustību. Koncertā Ķīpsalā 9. jūlijā orķestri nemuzicēs ierastā veidā ar pultīm - mēs būsim kustībā, centīsimies apvienot horeogrāfisko zīmējumu ar meistarīgu muzicēšanas kvalitāti."

Arī deju lielkoncertā "Līdz varavīksnei tikt", kas notiks Daugavas stadionā 9., 10. un 11. jūlijā, gaidāmas novitātes. "Koncerts ir veidots kā stāsts par mazu meiteni Artu, kura grib nokļūt līdz varavīsknei - kopā ar meitenes piedzīvojumiem izdzīvosim viņas augšanu un sapņus. Pirmo reizi koncerta struktūru papildinās īpaši veidotas horeogrāfiskās ainas. Dejotāji ne tikai dejos, bet arī dziedās," stāsta viena no koncerta mākslinieciskajām vadītājām Indra Ozoliņa. Koncertā piedalīsies 18 339 dejotāji, no kuriem 1400 piedalīsies horeogrāfiskajās ainās. Koncerta radošajā grupā darbojas mākslinieciskie vadītāji Indra Ozoiliņa, Inga Pulmane, Agris Daņiļevičs (horeogrāfisku ainu autors), kā arī ežisore Inga Cipe un scenogrāfs Reinis Suhanovs.

Noslēguma koncertu "Manā dziesmā tu", kas notiks Mežaparka Lielajā estrādē 11. un 12. jūlijā,
veido mākslinieciskie vadītāji Gints Ceplinieks un Edgars Vītols, režisore Mirdza Zīvere, scenogrāfi Jānis un Maija Jansoni. "Noslēguma koncerts Mežaparkā ir latvietības un patriotisma lādiņš. Te satiksies visas svētku tradīcijai tik būtiskās nozares - dziesma, deja, folklora un pūtēju orķestru muzicēšana. Koncertā izskanēs Valta Pūces, Ērika Ešenvalda, Kārļa Lāča, Andra Sējāna un Raimonda Paula darbu pirmatskaņojumi," norāda maklsinieciskais vadītājs un virsdiriģents Gints Ceplinieks.

Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas notiek reizi piecos gados. XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies Rīgā no 6. līdz 12.jūlijam, tajos piedalīsies ap 37 890 dalībnieku.
lsm.lv kultūras redakcija

LETA

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

jādzer zāles atmiņas uzlabošanai 12/06/2015 11:10
 

no 6. līdz 12. jūlijam Latvijas Dzelzceļa muzejā notiks vizuāli plastiskās mākslas izstāde «Rakstu darbi»; 11. jūlijā plkst. Vērmanes dārzā programma „Mēs rakstām sevi Dziesmu svētkos” bērniem ar speciālām vajadzībām un citi neuzskaitītie pasākumi - skatīties dziedundejo.lv

gugu 12/06/2015 12:01
 

Šiem ir jābūt labiem svētkiem, jo abos žanros jauna komanda - gan koncertu mākslinieciskie vadītāji, gan virsvadītāji un diriģenti. Žēl, ka normāli nevarēja dabūt biļetes... Jau kuro reizi ažiotāža pa deju koncertu. Un tā tas ir bijis gan pieaugušo svētkos, gan skolēnu sv. Tas pierāda, ka deja ir pieprasītāka un skatāmāka par dziesmu. Nu domājiet, orgkomiteja, un izdariet secinājumus, būvējiet jaunu arēnu u.tml.

Inga 12/06/2015 15:53
 

Skumji, ka aizmirsti pasākumi Vērmaņdārzā. Vai tiešām tos nevienam nevajag? Un kur vēl koncerti, kuros piedalās kolektīvi, kas netika filālkonkursu skatēs? Un speciālo skolu projekts, kur tas?

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit