Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Ieguldījums bērnu nākotnē (2)

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Pirmsskolas Ieguldījums bērnu nākotnē

2016. gada 19. aprīlis

Latvijā pagaidām nav sistēmas, kas palīdzētu noteikt bērnu runas prasmi, bet logopēdi norāda, ka daudziem bērniem ir runas un valodas traucējumi. Bieži bērna pirmā vizīte pie logopēda ir trīs gadu vecumā, kad problēma jau var būt ielaista.

Lai pilnīgāk izpētītu bērnu valodu, 2015. gada 1. martā Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas Bērna valodas pētījumu centrs (RPIVA BVPC) kopā ar LU Humanitāro zinātņu fakultātes,  Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta, Norvēģijas Arktiskās universitātes (Trumse) un Oslo Universitātes pētniekiem uzsāka Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumenta apstiprinātā pētniecības projekta Nr. NFI/R/2014/053 „Latvian language in monolingual and bilingual aquisitions: tools, theories and applications” („Latviešu valodas monolingvāla un bilingvāla apguve: rīki, teorijas un lietojums”) LAMBA īstenošanu. 

Līdz 2017. gada aprīlim paredzēts izzināt, kā attīstās 8 mēnešus līdz 6 gadus vecu bērnu valoda un izstrādāt bērnu runas leksiskās, gramatiskās un fonoloģiskās vērtēšanas sistēmu, kas būs labs palīgs pedagogiem un bērnu vecākiem un sekmēs valodas traucējumu savlaicīgu diagnostiku. Lai pētījumā iegūtu statistiski ticamus datus, tiks analizēta apmēram 9000 bērnu runa. Tiks testēti zēni un meitenes, bērni, kam dzimtā valoda ir latviešu valoda, un bērni, kam dominējošā ir krievu valoda, kā arī bilingvāli bērni.

Lai iegūtu nepieciešamos datus, ļoti svarīgs ir vecāku atbalsts. Mēs sakām sirsnīgu paldies tiem vecākiem, kuri mums uzticējās un ļāva bērniem piedalīties projektā – ir iegūti ļoti svarīgi dati, kā 3–6 gadus veci bērni apgūst skaņu sistēmu, tiek veikti regulāri bērnu runas ieraksti ģimenēs, lai izveidotu bērnu runas korpusu, tiek pētīts, kā bērni apgūst valodas gramatisko sistēmu utt. Paldies pirmsskolas iestāžu pedagogiem un ģimenēm, kas atbalsta šo pētījumu!

Aprīlī projektā ir sācies ļoti apjomīgs darbs – tiek veikta vecāku elektroniskā aptauja, izmantojot MakArtura–Beitas komunikatīvās attīstības testu – vienu no pasaulē plašāk lietotajām vecāku aptaujām. Ar to iespējams novērtēt 8-36 mēnešus vecu bērnu komunikatīvo attīstību. 

Ļoti ceram, ka tiem 6628 vecākiem, kuri ir saņēmuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sūtīto vēstuli, interesē bērna valodas attīstība un viņi būs atsaucīgi un aizpildīs vietnē cdi.lamba.lv pieejamo testu. Vēstulē norādīta gan interneta adrese, gan kods, kas jāievada atvērtajā lappusē. Testu var pildīt pa daļām, saglabājot paveikto un pēc pārtraukuma atbildot uz nākamās daļas jautājumiem.

Lai mēs spētu izstrādāt  rokasgrāmata vecākiem un pedagogiem par bērnu valodas attīstību, ietverot statistikas rādītājus un zinātniskā pētījuma rezultātu aprakstus, ļoti nepieciešamas vecāku sniegtās atbildes. Jo vairāk būs atbilžu, jo ticamāki būs dati. Jo ticamāki dati, jo būs kvalitatīvākas rekomendācijas vecākiem un metodiskie materiāli pedagogiem.

Lai bērna un vecāku privātie dati nekur netiktu izmantoti, milzu darbu ir veikuši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes darbinieki, kuri atbilstoši mūsu norādēm izvēlējās attiecīgā vecuma bērnus un aizsūtīja vecākiem (mammai)  mūsu sagatavoto vēstuli.

  • Mīļie vecāki! Laiks, ko veltīsit testa aizpildīšanai, ir ieguldījums jūsu bērnu nākotnē. Tās labā mēs kopīgi spējam daudz paveikt.

Informācija par projektu pieejama: http://www.lamba.lv/index.php/lv/

Anna Vulāne,

projekta LAMBA zinātniskā vadītāja,

RPIVA BVPC vadītāja, vadošā pētniece

Tālr. 26829917

e-adrese: annav@lanet.lv

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

Rudīte Tukmane, rudite.tukmane@inbox.lv 22/04/2016 11:36
 

Labdien! Saistībā ar rakstu par bērnu runas prasmi, radās jautājums: "Kā varam dvīņiem 3-gadniekiem, kuriem tikai tagad, pamazām, sāk raisīties valodiņa, palīdzēt apgūt runātprasmi?" Ja tas nestu ieguldījumu brāļu runātprasmes attīstībā, esam gatavi iesaistīties projektā. Vizīte pie logopēda brāļiem nav vēl bijusi

Anna Vulāne, annav@lanet.lv 22/04/2016 14:12
 

Labdien! Paldies par komentāru.
Šī projekta rezultāti noteikti būs ieguldījums bērnu runas attīstībā, jo gan Jums, gan citiem vecākiem būs iespēja, piem., salīdzināt, kādi ir bērna runas attīstības rādītāji konkrētā vecumā (dati tiks apkopoti pa mēnešiem). Tas nozīmē - jo vairāk būs vecāku atbilžu, jo precīzāki būs mūsu secinājumi par katru pētāmā posma mēnesi. Protams, brāļi jau būs paaugušies un droši vien raiti runās. Jūs varēsit salīdzināt, ko zina un prot bērni 3 gadu vecumā un ko - Jūsu zēni 4-5 gadu vecumā. Ja bērniem jau ir trīs gadi, tad Jums nebūs sūtīts aicinājums piedalīties aptaujā. Bet nākamā bērniņa valodas attīstībai varēsit sekot, jau izmantojot rokasgrāmatu. Tas, ka Jūsu bērnu valodiņa tikai tagad sāk raisīties, vēl nebūtu iemesls ļoti uztraukties - daži bērni, īpaši zēni, sāk vēlāk runāt. Pilnīgi iespējams, ka viņi savstarpēji ļoti labi saprotas, izmantojot paši savu saziņas sistēmu. Dažkārt dvīņi mēdz pat apzināti izmantot savu, vecākiem nesaprotamu valodu. Neredzot, nedzirdot, kā bērni runā, nebūtu prātīgi sniegt kādus padomus. Lai sirds būtu mierīga, labāk ir aprunāties ar logopēdu.
Mēs varētu piedāvāt Jums skaņu izrunas testu. Būtu ļoti jauki, ja Jūs piekristu. Ja esat ar mieru, piezvaniet, lūdzu, - 26829917.
Cieņā - Anna Vulāne

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit