Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

No 1. līdz 3. jūlijam Latvijā pirmo reizi notiks nebijis projekts – ”LASSUS PUB CRAWL” jeb ”Orlando di Lasso krogu tūre”

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Kultūra Jaunumi No 1. līdz 3. jūlijam Latvijā pir...

2016. gada 23. jūnijs

Liepājā 2. jūlijā un Rīgā 3. jūlijā notiks neparasti koncerti,kurosizcilais flāmu senās mūzikas ansamblis Zefiro Torna (Beļģija, vadītājs Jurgens Debruins) sadarbībā ar vokālo ansambli"Putnu dārzs" (Latvija, vadītāja Antra Dreģe) atskaņos renesanses komponista Orlando di Lasso darbus neierastā veidā. Savukārt 1.jūlijā visi koncerta dalībnieki dosies nelielā “krogus tūrē” pa Rīgas kafejnīcām un bāriem, pa ceļam sniedzot īsus flesh-mob tipa koncertus.

Par krogu tūri (angliski pub crawl, bar tour, bar crawl vai bar-hopping) sauc pasākumu, kad viens vai vairāki cilvēki vienas dienas vai nakts laikā iegriežas daudzos bāros, parasti pārvietojoties kājām vai ar publisko transportu, reizēm ar divriteni. Pie dzēriena glāzes tiek nolemts, kur dosies tālāk. Daudzās Eiropas pilsētās bāru tūres ir ļoti populāras un darbojas kā sociālizēšanās pasākums lokālajām komūnām un tūristiem. Šīs tūres fokusējas uz jaunu draugu satikšanu un jaunu bāru iepazīšanu svešās pilsētās. Ziemeļspānijā, basku zemē krogus tūru tradīcija, kur vīriešu kārtas draugi staigā pa krogiem, izdzer mazu glāzi vīna katrā krogā un bieži dzied tautas dziesmas, pazīstama kā txikiteo vai chiquiteo un var tikt noturēta gan dienā, gan naktī. Dzērāju dziesmas ir neatņemama krogu tūres sastāvdaļa arī Kanādā un  Īrijā. 20. gadsimtā šajās izdarībās sāka piedalīties arī sievietes, organizējot savas grupas un tūres.

Projekts sevī ietver flāmu senās mūzikas ansambļa Zefiro Torna (vadītājs Jurgens Debruins) sadarbību ar koriem un vokālajiem ansambļiem piecās Eiropas valstīs Vācijā, Slovēnijā, Itālijā, Beļgijā un Latvijā. Katrs koris izvēlas 10 - 15 dziesmas no Lasso laicīgo darbu repertuāra, un sadarbībā ar izcilajiem Zefiro Torna  mūziķiem katrā valstī iestudē atšķirīgu koncertprogrammu. Projekta pirmatskaņojums notika Mehelenā un Monsā (Beļģija) 2015. gada septembrī. Pirmā pieturvieta ārpus Beļgijas projektam "Lassus Pub Crawl" ir Latvija. Koncerts Liepājā notiks 2. jūlijā plkst. 19.00 Hotel Promenade Hika zālē, Rīgā programma skanēs 3. jūlijā plkst. 19.00 Mazajā ģildē.

Orlando di Lasso bija izcila Eiropas kultūras personība – meistarīgs dziedātājs un pieprasīts komponists, kura darbi bija starptautiski augsti novērtēti jau viņa dzīves laikā. Viņa kompozīcijas tiek uzskatītas par 16. gs. renesanses mūzikas kulmināciju. Līdzās izsmalcinātām mesām, pasijām, magnifikātiem, himnām un motetēm, Lasso iemēģinājis roku arī visos tā laika populārajos laicīgo dziesmu žanros ar mērķi sasniegt pēc iespējas plašāku auditoriju. Ceļojot un strādājot augstmaņu galmos visā Eiropā, Lasso iepazina un izmantoja savos darbos dažādas nacionālas stilistikas elementus un žanrus. Kolorīts daudzbalsīgo dziesmu kokteilis – franču šansoni, itāļu vilanellas un vācu dzērāju dziesmas veido projekta "Lassus Pub crawl" programmu.

Flāmu senās mūzikas ansamblisZefiro Torna (ZT) specializējies  Eiropas viduslaiku, renesanses un baroka mūzikas atskaņošanā unikālā veidā.  Autentiskie senie instrumenti, kā arī spēles, dziedāšanas un improvizācijas tehnikas balstītas rūpīgā vēsturisko mūzikas stilu izpētē. Tomēr ZT neaprobežojas tikai ar vēsturisku pieeju senās mūzikas atskaņošanā, bet labprāt izmanto arī mūsdienu mākslas izpausmes formas. Neskaitāmi iestudējumi, kas tapuši, sadarbojoties ar literātiem, vizuālās mākslas pārstāvjiem, dejotājiem, mūsdienu mūzikas izpildītājiem un folkmūziķiem, vienmēr centrējas ap kādu simbolisku vai alegorisku tēmu.
Šī pieeja padarījusi ansambli slavenu gan Beļģijā, gan citur pasaulē. Zefiro Torna ir gaidīts viesis slavenās koncertzālēs, festivālos, mākslas muzejos un galerijās. Viņu iestudējumi regulāri tiek apbalvoti, daži no tiem ir ieskaņoti CD (
http://www.zefirotorna.be/home2.html ).

Jauktais vokālais ansamblis "Putnu dārzs" ir populārā sieviešu ansambļa "Putni" tradīciju mantinieks. "Putni" dibināti 1993.gadā, apvienojoties 8 dziedātājām. 2008. gadā uz esošā ansambļa bāzes izveidojās 2 patstāvīgi kolektīvi – profesionālu brīvmākslinieču grupa "Putni" un jauktais ansamblis "Putnu dārzs". Kopjot a cappella dziedāšanas tradīciju, ansamblis "Putnu dārzs"
realizē savu īpašu darbības programmu un īsteno radošas, konceptuālas un inovatīvas sadarbības formas, uzstājoties kopā ar citiem kolektīviem, kā arī profesionāliem mūziķiem un komponistiem. Ansambļa dalībnieki ir aktīvi un pieredzējuši Latvijas vokālo ansambļu kustības dalībnieki un entuziasti, lielākā daļa dziedātāju ir ar Latvijas profesionālo koru darba pieredzi, inteliģentas un atraktīvas personības. Katra koncertprogramma ir intensīvas visu dziedātāju kopdarbības rezultāts.

Ansambļa repertuārs ir plašs un daudzveidīgs, ansamblis sniedz regulārus koncertus Latvijā un ārpus tās robežām, taču īpaši lepojas ar dalību slavenā Bostonas latviešu ansambļa "Kolibri" (2009) vēsturiskā repertuāra atjaunošanā un atskaņošanā, ar "Izrādi - romanci" (2011) pēc A. Tolstoja motīviem, sadarbībā ar RTU krievu studentu teātri "Kamertonis". Pēdējo gadu spilgtākie notikumi ir koncertprogrammas "21 mīlestības madrigāls" (2013), Tautas dziesmu koncerts un Ziemassvētku koncerts (2014), dalība “Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas lielkoncertā Mežaparka estrādē "Lec saulīte" solistu statusā (2014), dalība Latvijas - Šveices kameroperu projektā "Līsistrate" (2014), projekts "Četri koncerti Zemgales baznīcās" (2015), kā arī regulāra dalība Rīgas pilsētas rīkotajos koncertos – skatēs un konkursos, kuros gūtas tikai godalgotas vietas.
Ansambļa vadītāja ir Latvijas Radio kora māksliniece Antra Dreģe.

 

Projektu īsteno kultūras biedrība “ Spektrs”, biedrība “Intelekts” un nodibinājums “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds”, atbalsta VKKF, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Liepājas domes Kultūras pārvalde.

 

Informācija: Antra Dreģe, tālr. 29159283.

Ziņu sagatavoja: Mārtiņš Pučka.

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit