2017. gada 13. janvāris
Pareizticīgie un Senie pareizticīgie (Vecticībnieki) sagaida pirmo zvaigzni, kas simbolizē Kristus piedzimšanas laiku, naktī no 6. uz 7. janvāri pēc vecā Juliāna kalendāra. Rīgas baltkrievu biedrība “Prameņ” tradicionāli draugu lokā atzīmēja baltkrievu ieražu svētkus “Kaļadi” 7. janvārī NVO namā.
Svētku pasākumā baltkrievu biedrības pārstāvji atskatījās arī uz pagājušā gadā paveikto. Biedrības vadītāja Jeļena Lazareva atklāja pasākumu, ar apsveikumiem uzstājas Latvijas baltkrievu savienības priekšsēdētāja Valentīna Piskunova un Latvijas krievu kopienas priekšsēdētājs Vladimirs Sokolovs.
Cilvēces vēsturē nav lielāka un nozīmīgāka notikuma, kā Dieva Dēla atnākšana pasaulē. Līksmo debesis un zeme, cilvēki un eņģeļi - dzimis Dievišķais bērns, pasaules pestītājs, debess un zemes valdnieks. Biedrības baltkrievu tautas dziesmu ansamblis “Nadeja” izpildīja Ziemassvētku dziesmasun visiem zināmas baltkrievu tautas dziesmas. Baltkrievu senioru ansamblis izpildīja dziesmas baltkrievu valodā.
Uzreiz pēc Kunga Piedzimšanas svētkiem sāk svinēt “Kaļadi”. Senās “Kaļadi” tradīcijas netiek aizmirstas un ir saglabājušās līdz mūsdienām. Tas ir laiks, kad aicina ciemos radiniekus, tuviniekus, draugus, kaimiņus, klāj galdus, zīlē. “Kaļadi” ilgst līdz 19. janvārim, kad svin Kunga kristības svētkus. Vārds "kaļadi" ir saistīts ar latīņu vārdu „kalenda” - tā saucās katra mēneša sākums.
Pasākuma dalībnieki uzzināja arī par “Batlejku” – veco, tradicionālo baltkrievu teatrālo leļļu priekšnesumu, kurš noritēja Ziemassvētku laikā. “Batlejka” ir liela koka kaste, atvērot kuru, tā pārtapa par teātra skatuvi leļļu izrādei. Leļļu priekšnesumu pamatā bija reliģiski sižeti un ar laiku “Batlejka” kļuva par tautas teātri, kurā stāsta arī par vietējiem jaunumiem un cilvēku dzīves līkločiem.
“Kaļadi” ar nepacietību gaida gan pieaugušie, gan bērni, jo tas ir laiks, kad var izklaidēties un atpūsties, spēlēt un līksmot. Tika uzskatīts, ka ar savu jautro garastāvokli un sirdsdegsmi cilvēki rosināja saules spēku un gaismu.