2017. gada 14. marts
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) 15. martā plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Laura Lūse izsekos papīra tapešu apdares evolūcijai 18. gadsimta un 19. gadsimta sākuma Latvijas interjeros, salīdzinot vietējās norises ar dizaina modes tendencēm Krievijā un Rietumeiropas valstīs.
Kā pamatu tēmas iztirzājumam zinātniece ņēmusi arhitektoniskajās izpētēs gūtos atklājumus, tos komentējot ar interesantiem faktiem un analoģijām no citu tautu tapešu vēstures.
Papīra tapetes kā viens no sienu apdares materiāliem mājokļos pamazām ienāca jau 16. gadsimta sākumā. 18. gadsimtā it sevišķi Anglijā un Francijā tapešu izgatavošanas tehnoloģija un mākslinieciskie paņēmieni bija sasnieguši ļoti augstu līmeni. Uzskatot to par perspektīvu ražošanas jomu, lielākas un mazākas tapešu darbnīcas tika atvērtas gandrīz katrā Eiropas valstī. Krievijas Impērijā tapešu manufaktūras atradās to darbības nozaru sarakstā, kurām bija noteikta īpaša protekcionisma politika ar mērķi atbalstīt vietējās produkcijas tirgu.
Arī Latvijas teritorijā tapetes lietoja interjeru apdarē. Agrākie ēku arhitektoniskajās izpētēs atrastie piemēri datēti ar 18. gadsimta vidu. Tomēr līdz mūsdienām saglabājušies ļoti maz paraugu, tāpēc, lai iepazīstinātu ar šo apdares materiālu, temata izklāsts aptvers gan īsu ievadu senāko tapešu vēsturē, gan tehnoloģiju izmaiņās, kas ietekmēja tapešu dizainu un daudzveidību. Apskatot Latvijā pieejamo ārvalstu produkciju, stāstījumu papildinās ilustrācijas no citu valstu tapešu industrijas sasniegumiem un to salīdzinājums ar vietējiem izpētēs atrastiem paraugiem.
Starp ievērojamākajiem 18. gadsimta beigu un 19. gadsimta sākuma interjeru sienu apdares panākumiem jāatzīmē arabesku un ainavu tapetes. Abi tapešu veidi bijuši arī turīgāko pilsētnieku un muižnieku mājokļos Latvijas teritorijā, apliecinot strauju jaunāko dizaina tendenču ienākšanu šajā reģionā.
BIĻEŠU CENAS:
pieaugušiem: 3,00 EUR
skolēniem, studentiem, pensionāriem: 1,50 EUR
Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.
PIETEIKŠANĀS UN PAPILDU INFORMĀCIJA:
T: (+371) 67 830917
Attēls: Gricgales muižas kungu mājas tapešu fragments ar samta imitāciju. Neretas novads, Pilskalnes pagasts, 1750. gadu beigas – 1760. gadu sākums. Foto: J. Zviedrāns, 2012