Biežāk uzdotie jautājumi
Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Godinot HIV/AIDS mirušo piemiņu un domājot par dzīvajiem

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums RD IKSD Sabiedrības integrācija Godinot HIV/AIDS mirušo piemiņu u...

2017. gada 12. maijs

Sagaidot ikgadējo no AIDSmirušo piemiņas dienu*, kas ik gadu tiek atzīmēta maija trešajā svētdienā (šogad - 21. maijā), Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem - biedrība „AGIHAS” un Rīgas Klīniskās Austrumu slimnīcas stacionārs „Latvijas Infektoloģijas centrs”š. g. 18. maijā plkst. 12.00 Latvijas Infektoloģijas centra Ambulatorā korpusa 3. stāva konferenču zālē, Linezera ielā 3 organizēs preses konferenci

”Vēlreiz par HIV” un tai sekojošu no AIDSmirušo piemiņai veltītu svinīgu brīdi un ziedu dobes izveidi centra teritorijā.

Latvijā ir vieni no augstākajiem HIV infekcijas izplatības un AIDS saslimstības rādītājiem Eiropas Savienībā. 2017. gada 1. janvārī Latvijā oficiāli ir reģistrēti 6972 inficēšanās gadījumi ar HIV, tajā skaitā - 1786 ar AIDS.Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks. Pēdējos gados infekcija ir pārkāpusi tā saukto riska grupu robežas - turpat 40% gadījumu infekcija tiek iegūta heteroseksuālās transmisijas ceļā, tāpēc HIV jauno gadījumu skaits palielinās tieši sieviešu populācijā.

Salīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm, Latvijā ir lielākais sieviešu īpatsvars arī no jauna reģistrēto HIV pacientu grupā – 32%, tāpēc ne mazāk svarīga par no AIDSmirušo piemiņu ir infekcijas izplatības un apdraudējuma mazināšana, kā arī HIV pacientu aprūpes uzlabošana. Nemaz nerunājot par nepieciešamību veidot sabiedrības izpratni par šo infekciju, kliedējot stigmatizāciju (aizspriedumus, neziņu un bailes), nereti – pat atklātu neiecietības un naida pilnu attieksmi un norobežošanos no HIV skartajiem.

Preses konferencē piedalīsies HIV/AIDS jomā strādājošo nevalstisko un pacientu organizāciju - “AGIHAS”, “Dia+Logs”, Apvienība “HIV.LV” un “Latvijas Sarkanais Krusts” - pārstāvji, kā arī Prof. Baiba Rozentāle - Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste un “Labās gribas vēstneši Latvijā” - Lelde Lietaviete un Aivis Ceriņš. Pirms piemiņas dobes svinīgās izveides ievadvārdus teiks bīskape emeritus Jāna Jēruma – Grīnberga.

Biedrība ir bezgala gandarīta, ka kanāla Rīga TV 24 žurnālisti Lelde Lietaviete un Aivis Ceriņš ir piekrituši kļūt par „labās gribas vēstnešiem Latvijā” un nest HIV profilakses vēstījumu sabiedrībā, un vienlaikus arī aicina ikvienu pievienoties – jo vairāk, drošāk un atklātāk šis jautājums ieņems vietu Latvijas iedzīvotāju dienas kārtībā, jo labāki būs HIV izplatības mazināšanas rezultāti. 

Godinot no AIDSmirušo piemiņu,HIV/AIDS jomā strādājošās nevalstiskās un pacientu organizācijas ir apņēmības pilnas turpināt savu darbu, pilnveidot tā formas, taču vēlas atgādināt valsts atbildīgajām veselības aprūpes institūcijām nepieciešamību konsekventi apzināties HIV infekcijas savlaicīgas un efektīvas ārstēšanas nozīmību, likvidēt acīmredzamās HIV ārstēšanas nepilnības, kā arī izlēmīgi rīkoties, lai valstī tiktu apturēta HIV epidēmijas izplatība un HIV pacientu aprūpe tuvotos ES praksei un starptautiskajām rekomendācijām.

Papildu informācija:

Andris Veiķenieks, AGIHAS valdes priekšsēdētājs

Tālrunis: 20207737; E-pasts: agihas.lv@inbox.lv

www.agihas.lv

*Ik gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDSmirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šis pasākums – vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos - jau kopš 1983. gada apvieno 1200sabiedriskās organizācijas115valstīs. Starptautiskā no AIDSmirušo piemiņas diena tiecas nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un sociālo integrāciju, kā arī radīt gaišāku nākotnes perspektīvu šodienas pacientiem. Šī diena tiek arī izmantota kā iespēja veidot dialogu ar valdību, parlamentu un vietējās kopienas pārstāvjiem par dažādiem ar HIV infekcijas izplatību konkrētajā valstī saistītiem jautājumiem un tās ierobežošanas iespējām.

Latvijā šo pasākumu jau kopš 2003. gada organizē un iedzīvina Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem,biedrība „AGIHAS”, kas arī šogad vēlas turpināt šo tradīciju, pasvītrojot šīs dienas nozīmību un apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem, kā arī atgādinot, ka šī infekcija ir tepat līdzās un var skart ikvienu no mums.

 

Projekts tiek līdzfinansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit