Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Rīgas Ziedoņdārza pirmsskolas audzēkņi iepazīst rudens ražas un maizes ceļu no lauka līdz galdam

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Pirmsskolas Rīgas Ziedoņdārza pirmsskolas aud...

2017. gada 31. oktobris

Rīgas Ziedoņdārza  pirmsskolā oktobra mēneša divas pirmās nedēļas tika veltītas tēmām „Rudens raža” un „Maizes ceļš”. Pirmajās nodarbībās notika pārrunas par tēmu,kāpēc rudeni sauc par bagātāko gadalaiku, kas rudenī izaug dārzos un laukos. Bērni mācījās tautas dziesmas par rudeni, dārzeņiem, augļiem un minēja mīklas.

Interesantākais bērnu radošajā darbībā bija maketu „Ko rudens ienes pagrabā” veidošana. Katras grupas radītais makets bija atšķirīgs, tā izveidē tika izmantoti dažādi materiāli. Bērni radošajā procesā strādāja ar lielu aizrautību, lielu interesi par jauno un nezināmo. Lai gan daudzi pilsētas bērni mūsdienās īstu pagrabu, kurā novieto dārzeņus un citas sagatavotās rudens veltes ziemai,  nemaz nav redzējuši, minētie darbi par to radīja uzskatāmu priekšstatu.

Rudenī tiek skābēts, sālīts, konservēts,  marinēts. Arī mūsu groziņi un burciņas pildījās, izmantojot vienreizējos šķīvīšus, krāsaino papīru, pirkstiņkrāsas, u.c. radošos materiālu.

 

“Maizes ceļš”

Rotaļnodarbībās bērni iepazinās ar latviešu tautas pasakām par maizi. Jaunākās grupas bērni klausījās latviešu tautas pasaku par kukulīti un aizrautīgi to attēloja savos zīmējumos, savukārt, vecākās grupas bērni iepazinās ar pasaku „Maizes klaips” un diskutēja par pasakas saturu. Sagatavošanas grupa  noklausījās, pārrunāja un ilustrēja pasaku „Kas ēdīs karašu”.

Grāmatu stendos tika skatītas, pētītas un lasītas dažādas grāmatas par maizi,  izvietoti  attēli, kuros redzams kā top maizīte. Bērnu interesi īpaši piesaistīja lielais attēls par tēmu  „Maizes ceļš”. Tas uzskatāmi un secīgi veidoja priekšstatu kā no pavasara aršanas darbiem, beidzot ar rudens labības pļauju, graudu kaltēšanu, malšanu un citiem darbiem – līdz cepšanai ceptuvē, top maizes klaips. Bērni uzzināja un izprata cik daudz cilvēku ir ieguldījuši savu darbu, lai mēs veikalā varētu nopirkt maizes klaipu.

Grupās, izmantojot folkloru: dažādus latviešu tautas ticējumus, parunas, mīklas u.c., tika organizētas pārrunas un diskusijas par attieksmi (cieņa, saudzēšana, taupīšanu, u.c.) pret maizi.

Bērniem, izprotot maizes ceļu,  tika bagātināts vārdu krājums ar seniem (arkls, abra, lize, klēts, sprigulis, apcirknis, maltuve, dzirnakmens, kulšana, pelavas, u.c.) un jauniem (kombains, kalte, maizes ceptuve, klaips, dona, klijas, u.c.) vārdiem, tajā skaitā labības (mieži, rudzi, kvieši, auzas) nosaukumiem. 

Skolotājas sarūpēja uzskati rotaļnodarbībām – dažādu labību (vārpas, graudus, u.c.). Savukārt, bērni darbojoties pētīja, taustīja, garšoja, smaržoja, klausījās. Vecāko grupu audzēkņi salīdzināja labības vārpas, centās iegaumēt pēc kādām pazīmēm tās var atpazīt, kā rezultātā notika prāta vētra par tēmu „Kas ir kas” ? Bērni pazīstot katru labības veidu, stāstīja no kā cep balto, rupjo, saldskābo maizi. Piedalījās eksperimentā – graudus samalšanā miltos, degustēja dažādu veidu maizi, kopīgi noskaidroja no kādiem miltiem tā ir cepta, kādas ir  smaržas, garšas  un krāsas atšķirības. Tika veidots pieredzes stāstījums „Mana garšīgākā maizīte ir....

IMG_20171012_073236.jpg

Sagatavošanas grupas audzēkņi pēc literāro darbu klausīšanās, tautas dziesmu un dzejoļu mācīšanās, arī paši sacerēja dzejoli:

Maizīt, baltā, bagātā,

Maizīt, rupjā, saldskābā,

Nāc pie mums grupiņā!

Tevi gardi ēdīsim,                                             

Drupačiņas lasīsim,

Jaunus spēkus iegūsim,

Tevi vienmēr godāsim,

Visi, visi cienīsim!

Tā nu bērni paši kļuva par maizes cepējiem. Jaunākā grupa no plastilīna veidoja maizes kukulīšus, vecākā – mīcīja sāls mīklu, ar guašu krāsoja, līmēja, karsēja krāsniņā. Tika veidoti gan baltmaizes un rupjmaizes kukulīši, gan kliņģeri, barankas un … tortes!  Cik interesantas bija lomu rotaļas ar pašu pagatavotiem “maizes” izstrādājumiem!

 

Tēmas “Rudens raža”un “Maizes ceļš”noslēdzās  ar svētkiem “Pie Lauku peles pagrabā”.

IMG_20171012_100907.jpg

Visi bērni iepriekš iepazinušies ar pasaku „Lauku pele un pilsētas pele”, saposās par pelītēm un  nāca ciemos uz svētkiem pie Lauku peles, lai sagaidītu ciemos ierodamies Rozā peli no pilsētas, kura vēlējās iemācīties cept maizi. Pilsētniece, pieradusi pie gardumiem: siera un desas, nezināja kā maize top … Pelēni rotaļās, dziesmās un dejās Rozā pelei mācīja to, ko bija uzzinājuši paši.

Kā balvu sev par labu veikumu, Rīgas Ziedoņdārza pirmsskolas darbinieku kolektīvs  uzdāvināja sev braucienu uz Latgali – Maizes muzeju.   

Šīs patiesi bija jaukas, jaunu zināšanu un  prasmju apguves, kā arī pozitīvu emociju un prieka piesatinātas nedēļas!

 

Informāciju sagatavoja:
Rīgas Ziedoņdārza pirmsskolas metodiķe Māra Auziņa pirmsskolas izglītības skolotāja Anda Alksne-Kubaka

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit