Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Profesionāli un pašaizliedzīgi par bērnu interesēm un vajadzībām(1)

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Pirmsskolas Profesionāli un pašaizliedzīgi pa...

2017. gada 9. novembris

9. novembrī jau septīto reizi tiek pasniegtas Rīgas pašvaldības balvas par ieguldījumu pirmsskolas izglītības attīstībā. Viena no nozīmīgākajām ir Martas Rinkas piemiņas balva „Mūžs veltīts bērniem”.

Kā stāsta Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis, savus darbiniekus dažādām nominācijām iesaka pirmsskolas izglītības iestādes (PII), tādēļ balvu saņemšana ir kļuvusi nozīmīga gan to saņēmējiem, gan visam bērnudārzam, kas ar to lepojas.

„Visus šos gadus esmu dzirdējis, ka ideja ir laba un tā jāturpina. Nedaudz citādi tiek izraudzīts laureāts M. Rinkas balvai (tā ir īpaši darināta sudraba piespraude ar saules simbolu), jo lēmumu nopietnās diskusijās pieņem pirmskolu vadītāju padome. Lai gan tā ir balva par ilggadēju darbu, manuprāt, arī 10 nostrādāti gadi jebkurā izglītības iestādē ir pietiekami ilgs laiks, lai apliecinātu savu profesionalitāti,” norāda G. Helmanis.

 

Godājot Latvijas pedagoģijas vērtīgo pieredzi

Kolēģu visaugstāko novērtējumu par ieguldījumu pirmsskolas izglītības pilnveidē ir saņēmusi Rīgas PII „Annele” vadītājas vietniece Dagnija Vigule.

 IMG_9023.JPG 

Atbildot uz laikraksta jautājumu, ko skolotājai izsaka M. Rinkas vārds un kā viņa vērtē saņemto atzinību, D. Vigule saka: „Tā ir Latvijas pedagoģijas vēsture. Mani vienmēr ir interesējis, kas vērtīgs jau ir radīts, tādēļ vēlētos, lai reformu kontekstā netiktu pazaudēts labais un vērtīgais, kas jau ir darīts. Uzskatu, ka nebūt visu nevajag jaunu, jo ir taču radīti zinību pamati, sākot jau ar mantojumā atstāto M. Rinkas pieredzi – redzēt bērna intereses un vajadzības, runāt par viņiem aktuālo. Tā ir klasika, no kuras nav jāatsakās. Publiskajā telpā ir jāiedzīvina nemainīgās vērtības, nevis jāmēģina runāt par kaut ko jaunu un nebijušu. Darbojos kā eksperte kompetenču pieejā balstītā mācību satura programmas izstrādē un par to arī iestājos – vajag vien kaut ko uzlabot, nevis iedomāties sākt no nulles.

Kādi ir secinājumi – kas ir saistošākais darbā bērnudārzā? „Darbā ar bērniem katra diena ir kā pārsteigums. Būt kopā ar kādu, kas ir jaunāks par tevi, vienmēr ir sava veida izaicinājums, kā arī liels gods un prieks,” stāsta M. Rinkas balvas „Mūžs veltīts bērniem” ieguvēja.

Daudzi vecāki savu bērnu uz bērnudārzupalaižar bažām, jo ir neziņā par daudz ko, piemēram, kāda būs skolotāju attieksme, tādēļ aktuāls ir jautājums, ko balvas laureāte vēlas redzēt savos kolēģos, uz ko viņus aicināt. Kā atzīst D. Vigule, galvenais ir būt cilvēcīgam, prast sarunāties arī ar vecākiem – uzklausīt un atklāt savu redzējumu. „Sarunāties ne vienmēr ir viegli, bet nav arī neiespējami. Ja atceramies, ka galvenais ir bērns un viņa labsajūta, tad domājam, kā to izdarīt toleranti un mierīgi. Lai gan ir lietas, kas mainās, piemēram, tehnoloģijas, pastāv arī kas nemainīgs – attieksme pret bērnu, kad viņš mācās staigāt, runāt. „Annelē” cenšamies radīt brīvu un atvērtu vidi, lai bērni justos labi, ērti, droši, izjustu, ka ir gaidīti,” atklāj Dagnija.

 

Ar radošumu un laikmetīguma izjūtu

Starp pedagogiem, kuri saņem balvu Par ieguldījumu pirmskolā”, ir arī Rīgas 221. PII mūzikas skolotāja Inga Gaile.Lai to piešķirtu, tika vētīts, cik izcili tiek strādāts, kādas radošas un inovatīvas pieejas ir meklētas un izmantotas.

Skolotāja, iespējams, ir pirmā, kas kādam bērnam iemāca dzirdēt mūziku, dziedāt, bet ko viņa pati savā profesijā uzskata par svarīgāko? I. Gaile pārliecināti saka – ar bērniem ir jāstrādā kā līdzīgam ar līdzīgu, tad izveidojas lielisks kontakts, atraisās radošums. „Ir jāizjūt situācija, jo tā vienmēr ir mainīga. Var ļoti labi iepriekš saplānot nodarbību, bet tad secini, ka konkrētā brīdī tas nestrādā. Iespaidot var jebkas – laikapstākļi, paša garastāvoklis, citu noskaņojums. Svarīgi ir strādāt elastīgi,atzīst mūzikas skolotāja. I. Gaile atklāj, ka radošai palīdz būt darba pieredze un muzikālās tradīcijas ģimenē: iedvesmojuši krustvecāki mūziķis Alnis Zaķis un vijolniece Anita Zaķe, tēvs spēlējis saksofonu, arī meitas dzīvi ir saistījušas ar mūziku.

 IMG_8987.JPG

Kā izvēlas piemērotāko bērnu auditorijai? „To, kas bija aktuāls mūzikā pirms 20 gadiem, tagad bērni vairs nepieņem. Protams, ir klasiskās vērtības, kas tādas paliks uz mūžu, bet ir mainīgās, kas dzīvo tikai savam laikam. Tas notiek mūzikā, dejā, teātra režijā u. tml. Svarīgi ir izjust un izprast laikmetīgumu,” uzsver balvas ieguvēja, norādot, ka jaunākās tendences cer saklausīt starptautiskajā pirmskolu mūzikas skolotāju konferencē, kur dalīsies arī ar savu pieredzi, kā veidot muzikālus iestudējumus pirmskolā. Šī pieredze ir apkopota arī grāmatā.

 

Gandarījumu sniedz bērnu dzīvesprieks

gas 173. PII darbinieki, novērtējot kolēģes pašaizliedzīgo ieguldījumu, balvai „Par ilggadēju darbu profesijā” ieteica skolotājas palīdzi Annu Šmukšu (attēlā augšā).

„Esmu priecīga un gandarīta. Bet mums ir arī lielisks kolektīvs – uz darbu eju kā uz otrajām mājām,” stāsta A. Šmukša un atklāj, ka pirmskolā ir izmēģināti dažādi pienākumi – sākusi strādāt par saimniecības daļas vadītāju, jo tā varējusi dabūt vietu bērnudārzā savam dēlam. „Darbs ar bērniem ļoti iepatikās, tādēļ vēlāk biju arī skolotāja, bet pēdējos gados esmu apmierināta, ka varu būt palīdze jaunākajām kolēģēm. Reizēm no rīta kaut kas iesāpas, bet, kad ierodos dārziņā un pretī skrien priecīgi bērni, grūtums ātri aizmirstas, ir gandarījums, ka viņiem varu arī ko labu iemācīt.”

Garajos darba gados ir novērots, ka bērni ir ļoti dažādi: viens ir emocionālāks, cits – drošāks, bet kāds – bailīgāks. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ar kādu attieksmi viņi tiek sagaidīti. Atbildot uz jautājumu, vai izjūt arī paaudžu atšķirības un vai bērni ir kļuvuši citādāki, A. Šmukša piekrīt, ka agrāk esot bijis vieglāk aizraut arī ar vienkāršām lietām, labprāt mierīgi spēlējušies, taču tagad dzīves ritms ir kļuvis straujāks, daudziem jau ir pieejamas jaunākās tehnoloģijas, tādēļ arvien ir jādomā, kā un ar ko piesaistīt mazuļu uzmanību.

logo_Izglitiba_kultura.jpg

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

Dace 09/11/2017 22:23
 

Mūsu pirmā un izcilā,jaukā,sirsnīgā audzinātāja Anna no 173. pii.Man prieks par šo apbalvojumu. Tiešām godam nopelnīts.Izcili!

 
Pēdējo reizi atjaunota 21.septembrī, 2018, 09:35
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
old.iksd.riga.lv

Šīs tīmekļa vietnes pārzinis ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, elektroniskā pasta adrese: iksd@riga.lv.

Informējam, ka šajā vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Uzkrātās sīkdatnes var būt pieejamas arī mūsu pārbaudītiem un uzticamiem sadarbības partneriem (trešajām pusēm). Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes, taču Jums jāņem vērā, ka, ja atspējosiet noteikti nepieciešamās sīkdatnes, tīmekļa vietne nevarēs darboties pilnvērtīgi. Papildus informācija šeit