2018. gada 16. marts
Rīgas vakara ģimnāzijas Skolas muzeja pulciņa dalībnieki jau vairākus gadus pēta skolas vēsturi un apkopo iegūto informāciju, sevišķu vērību veltot Rīgas Vakara ģimnāzijas ēkas (Gaiziņa ielā 1, attēlā) arhitektam Reinholdam Georgam Šmēlingam (1840-1917).
Šmēlings 36 gadus (1879-1915) bija Rīgas pilsētas arhitekts. Tieši šajā laikā Rīga kļuva par nozīmīgu pilsētu pasaules kultūras mantojumā.
Lai papildinātu zināšanas par izcilā arhitekta dzīvi un darbību, nesen Rīgas vakara ģimnāzijas skolēni viesojās Rīgas pilsētas arhitektu birojā, Dzirnavu ielā 60 - Šmēlinga projektētajā ēkā, kur savulaik atradās arī paša arhitekta dzīvoklis. Kā savā grāmatā “Reinholds Šmēlings” raksta RTU profesors Jānis Krastiņš: “Lielisks neorenesanses piemineklis ir īres nams Dzirnavu ielā 60, kas piederēja pašam arhitektam. Dekoratīvajos ciļņos virs dažām ēkas ielas fasādes logailām redzams trīsstūris un cirkulis. Acīmredzot tie simbolizē arhitekta darbarīkus, kaut dažkārt tiek uztverti kā brīvmūrnieku emblēma. Ēkas pagalma korpusa pirmajā stāvā atradās Šmēlinga dzīvoklis. Tagad tur iekārtots Rīgas pilsētas arhitektu birojs.
Skolēniem bija iespēja apskatīt restaurētās telpas (ēka pēc arhitektes Sintijas Vaivades projekta atjaunota 2007. gadā) un noklausīties projektu vadītājas Zandas Treimanes interesanto stāstījumu par Šmēlinga mūža veikumu.
Mēs stāvam Latvijas simtgades priekšā. Tā ir iespēja pārdomāt, kādu Latviju mēs veidojam tagad un kādi izcili un radoši cilvēki to veidojuši pirms daudziem gadiem. Vēstures zināšanas palīdz labāk izprast sevi, palīdz justies piederīgam savai dzimtai, tautai un valstij. Svarīgi apzināties, ka viss ir mūsu pašu rokās. Mūsu Latvija ir tāda, kādu to katrs veidojam.
Ilze Butevica,
Rīgas Vakara ģimnāzijas direktora vietniece